Uçucu Yağları Tercih Etmenin 10 Nedeni | Moda Forumu

 Uçucu Yağları Tercih Etmenin 10 Nedeni

Paylaş
 

 

 

 Uçucu Yağ Nedir?

 

Genel olarak sıvı halde bulunan kuvvetli koku ve uçucu madde içeren çiçek,yaprak,meyve kabukları kısmen de bitki,ağaç kabuğu ve köklerinden elde edilen yağlara uçucu yağlar denir. Su buharı distilasyonu sayesinde elde edilen bu yağlar şayet açıkta bırakılırsa oda sıcaklığı ile birlikte uçucu özelliğini göstererek buharlaşma gösterebilirler.Uçucu yağlara örnek verecek olursak;Adaçayı yağı,Anason yağı,Biberiye yağı,Defne Uçucu Yağı,Greyfurt yağı,Karanfil yağı,Kakule yağı,Kekik yağı,Limon yağı,Melisa yağı ve bunlar haricinde birçok bitki ve meyveden elde edilen yağlar örnek olarak gösterilebilir.

 

Bu yağların kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatmakta fayda vardır.Öncelikle ağzı kapalı bir şekilde tutulması özelliğinin bozulmaması için oldukça önemlidir.Aynı zamanda bir uzmana danışarak almak sağlığımızı riske atmamak açısından faydalı olacaktır. Bunun içinde en yakın sağlık kuruluşuna giderek herhangi bir maddeye karşı alerjiniz olup olmadığına baktırmanız sağlığınız için faydalıdır. Uçucu yağların vücudumuza fayda sağladığı düşünülmektedir.10 maddede uçucu yağları tercih etmenin sebeblerini açıklayacağız.

 

 Uçucu Yağları Tercih Etmenin 10 Nedeni

 

1)Şifa Verebilme özelliği

 

Her uçucu yağ çeşidi ayrı bir şifa yardımcısı olarak bilinir. Yüksek bir yoğunluğa sahip olan bu yağlar kişilerin sağlıklı olmasına katkı sağlar.

 

2)Deride Hızlı Emilime yardımcı olur

 

Uçucu yağların bir diğer özelliği deri üzerinde nüfuz ettiği andan itibaren hızlıca ve kolay emilime yardımcı olmasıdır. Bu sayede yağın vücuda işlemesi ve hızlı bir şekilde etkinlik göstermesi amaçlanır.

3)Müthiş Bir Kokuya Sahiptir

 

Uçucu yağların bu özellikleriyle beraber içerdiği o güzel aroma vücudumuza ayrı bir cazibe ve dinginlik verir. Burnumuzu okşayan Therapium Naturalis yağları kapağı açıldığı andan itibaren saçtığı harika kokunun esiri olacaksınız.

 

4)Mikroplarla mücadele ettiği ve ağrı kesici özelliği olduğu düşünülmekte

 

Örneğin karanfil yağı içeriğindeki eugonal ile çok güçlü bir mikroplarla mücadele edebilmekte ve ağrı kesici özelliğe sahip olduğu düşünülmekte.

 

5)Cildi Gençleştirir ve Güzelleştirir

 

Uçucu yağlar her çeşitli cilt problemlerine karşı koruma konusunda yardımcı olur.Şayet akne,kızarıklık ve buna benzer cilt problemlerinde bu tür yağlar tercih edilebilmekte. Halk arasında gençlik iksiri olarak anılmaktadır.

 

6)Temizlik için Kullanılır

 

Bu yağların diğer bir kullanım alanı temizlik içindir.Bulaşıkların daha temiz olması ve masa ya da tezgahların daha hijyenik olması açısından bu yağlar kullanılabilir.

 

7)Sakinleştirici Özelliğinin olduğu düşünülmektedir.

 

Fiziksel etkisinin yanında duygusal olarak etki ettiği düşünülen yağlar arasında papatya yağı örnek verilebilir.Papatya yağı endişe ve stres gibi duygularını yatıştırmada yardımcı olarak bilinir.

 

8)Uykusuzluğa yardımcı olur

 

Herkesin çağımızda genel ortak sorunlarından biri de uykusuzluktur.Bir bardak suya damlatılan birkaç damla uçucu yağ ile uykusuz sorunlarına karşı kişiye yardımcı etken olabilmekte.

 

9) Daha Canlı Saçlara Sahip Olabilirsiniz

 

Saçların kırılması,dökülmesi ve çeşitli saç sorunlarında saçınıza uygun uçucu yağlar ile sorunlarınıza çare bulabilirsiniz. Badem yağı, hint yağı gibi saça kuvvet verdiği düşünülen yağlar ile saçlarınıza yardımcı olabilirsiniz.

 

10)Bölgesel İncelmede yardımcı kuvvet

 

Uçucu yağların bir diğer faydası da bölgesel incelme açısından yardımcı olmasıdır. Biberiye,portakal,greyfurt gibi ciltte kan dolaşımı sonucu meydana gelen selülitlere karşı kişiye yardımcı olur.

 

Uçucu Yağlar hakkında ayrıntı bilgileri öğrenmek için therapiumnaturalis adresine ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 258 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
,Aspire Türkiye,şifalı taşlar