Sağlıklı Yaşlanma Yolları Nelerdir? | Moda Forumu

Sağlıklı Yaşlanma Yolları Nelerdir?

spor
Paylaş
 

 

 

Her insan hayatının ilerleyen dönemlerinde tıpkı gençlik döneminde olduğu gibi sağlıklı olmak ister. Ancak bu başarıya ulaşmak adına yetişkinlik döneminde uyulması gereken bir takım kurallar vardır. Bu yazımızda bu kurallardan bir kaçına değinmeye çalışacağız.

Şekerden Uzak Durun

Vücutta bulunan elastin ve kollajendeki proteinlere saldıran şeker, cildin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Özellikle 35 yaş sonrasında şeker aşırı tüketimi yaşlanma etkilerini hızlandırır. Izgara, kızartma, kavurma gibi gıdalar beyinde, kalp, kemik, eklem ve cildi etkileyerek birtakım hastalıklara sebebiyet oluşturabilir. Kaliteli yaşlanabilmek için öncelikle sağlıksız besinlerin hayatımızdan çıkarılması şarttır.

 Sağlıklı Yaşam İçin Spor Yapın

İş konusunda sıkıntılar çekmek kişide moral motivasyon konusunda olumsuz sonuçlara sebebiyet verir. Streste artış gözlemlenir. Bu stres zamanla mide rahatsızlıkalrı ve kalp gibi hastalıkalrın oluşmasına zamin hazırlar. Böyle durumlarla karşı karşıyaysanız ilk yapılması gereken kendinizi rahatlatmaya çalışmaktır. İş değiştirmek gibi bir şansınız yoksa bu durumda kendinizi rahatlatacak aktivitelere yönelmelisiniz. En iyi aktivitede spor olacaktır.

Doktor kontrolü sonrası vücudunuzu yıpratmayacak şekilde spor yapmak sizi zinde tutacaktır. Fiziksel aktiviteler kalp, ciğer  rahatsızlıkları gibi sorunlara engel olmaktadır. Fiziksel aktivitelerin süresi arttıkça su ve sıvı tüketimi de artar. Böylece daha sağlıklı bir yaşama merhaba dersiniz. Yaşlanma etkisi arttıkça zamanla vücut susuzluğu hissetmemeye başlar. Bu durumda başta böbrekler olmak üzere bir çok organa hasar verir. Bu sebeple başta su ve sıvı gıdaların tüketilmesi önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 31708 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.