SADECE ERKEKLER KASLI OLACAK DEĞİL YA! | Moda Forumu

 SADECE ERKEKLER KASLI OLACAK DEĞİL YA!

kaslı kadın
Paylaş
 

SADECE ERKEKLER KASLI OLACAK DEĞİL YA! Kas denilince akla erkekler gelse de, günümüz kadını da artık düz bir karın ve daha sert bir vücut talep ediyor. Kaslı deyince tabi ki de Kerem Bürsin’e benzeyen bir kadından bahsetmiyoruz. Daha fit, yağ oranı düşük ve daha gergin bir cilde sahip bir kadından bahsediyoruz. Ki araştırmalara göre; ne kadar fazla kasınız varsa o kadar fazla kalori harcıyorsunuz. Yani belki de yıllardır hayal ettiğiniz beden ölçülerinin reçetesi kardiyo değildir. Toplum içerisindeki birçok alan gibi artık spor salonları da erkeklerin egemenliğinden çıkmış durumda. Çoğu kadın için spor salonuna yazılmak eskisi kadar büyük bir tabu değil. Olmamalı da zaten.

kaslı vücut

Kas denilince akla erkekler gelse de, günümüz kadını da artık düz bir karın ve daha sert bir vücut talep ediyor.

          Kas Yapısı Nasıldır?

Kaslar; proteinlerin oluşturduğu dokulardır. Genellikle belirli bir strese veya dirence maruz kaldıklarında da o yöne doğru eğilim gösterirler. Kendi içlerinde parçalanırlar. Daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar ve büyürler. Ama merak etmeyin isteseniz de bir erkek kadar büyük vücuda sahip olamazsınız. Çünkü yeterince testosteron hormonu salgılayamazsınız. Dışarıdan takviye almadığınız sürece de sorun yok. Dolayısıyla bir kadının spor salonuna giderek uzmanların yönlendirmeleri eşliğinde ağırlık altına girmeleri onları istedikleri görünüme bir adım daha yaklaştırmakta koşmaktan daha etkin olabilir. Bedenimizde temelde iki tip kas mevcut. Beyaz kaslar ve kırmızı kaslar.

Daha çok dayanıklılık gerektiren sporlarda avantaj sağlayan kırmızı kas grupları daha çok oksijene ihtiyaç duyabilirken, daha çok sürat ve patlayıcı güç gerektiren sporlarda ön plana çıkan beyaz kas grupları çok fazla güç üretebilmelerinin yanı sıra çok çabuk da yorulurlar. Eğer erken yaşlardan itibaren zaten sporla ilgiliyseniz daha da avantajlısınız. Fakat kaç yaşında olursanız olun, ağırlık altına girmek her zaman kaslarınızın daha aktif çalışmasını sağlayarak görünümünüze katkı sağlayacaktır. Çünkü kaslar belirli bir yaştan çok kendilerine ne kadar ihtiyaç duyulduğuyla ilgileniyor. Yeterince çalışmadıkları zaman kendilerine ihtiyaç duyulmadığını anlayıp kitle kaybetmenize olanak sağlıyor.

Alanında uzman bir diyetisyen ve alanında uzman bir fitness uzmanıyla beraber çalışmak, yolun yarısını kat etmek demek. Çünkü fit bir vücuda sahip olmak demek. Az yemek ya da yememek demek değil. Tam aksine beslenme; yapılan ağırlık antrenmanından bile daha önemli hale gelebiliyor. Çünkü parçaladığınız kaslarınızın onarılması süreci doğrudan beslenmeyle ilgili. Önyargılarınızdan ve zaman bulamama bahanelerinizden kurtulun ve en kısa sürede bir spor salonuna yazılarak ağırlık kaldırmaya başlayın. Farkı hemen göreceksiniz.

Bu yazı 2059 kere okundu.
 • Site Yorum

11 adet yorum var.

 1. Ekrem dedi ki:

  Kadinlarda kas cok yakismiyor yanliz. Kadin vucudu cok kasli olmayacak yagli da olmali biraz. Cokta degil tabiki. Normal spor yapsin yeter

 2. Önder dedi ki:

  Güzel bir makale olmuş. Özellikle fitness uzmanıyla beraber çalışmak daha çok yararınıza dokunur.

 3. Gül dedi ki:

  Ben tam.aksine kası kadınlarda çok yakistiriyorum

 4. Mehmet dedi ki:

  Hafif kas yapan kadınlar oldukça hoş ve güzel gözüküyor. Ama güreşçiler gibi işi abartanlar ise gerçekten itici gözüküyor bana göre.

 5. Üzeyir dedi ki:

  Kadınlara bence kas lazım günüzüm de kadınlara taciz çok oluyor kendilerini korumaları lazım.

 6. Metin dedi ki:

  Kadınlarda kendilerini korumaları lazım bence çok lazım olacak kas hiç yoktan biraz fizikli olmaları lazımdır.

 7. Aliye dedi ki:

  Günümüzde tecavüz olayları çok olduğundan bence kadınlarda kaslı olmalıdırlar hak veriyorum hiç yoktan biraz da olsa güçlü olsunlar.

 8. Büşra dedi ki:

  İşte kadının gücü ! Çok mu çok güzeliz yakışıyoruz bizlere.

 9. Fahrettin dedi ki:

  Kaslarda sanırım birbirinden farklı mesela kol kası kısa bir çalışma ile ciddi şekilde belli olurken karın kası oldukça geç gelişiyor sanırım.

 10. Simge dedi ki:

  Yani neden olmasın spor kadınlar için de önemli bir faktör fakat bana göre aşırı belli olan kaslar hoş durmuyor bayana.

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.