Saçta Kepek Problemi Nasıl Gİderilir ? | Moda Forumu

Saçta Kepek Problemi Nasıl Gİderilir ?

kepek
Paylaş
 

Kadınların kendilerinde ki en büyük düşkünlüklerinden birisi saçlarıdır. Saçlar adeta kadının aynasıdır. Bu derece önemli olan saçlar için ne kadar özen gösterilip bakımı tam olarak yapılırsa, bayanlar kendilerine bir o kadar güvenir. Bakımlı kadının her zaman öz güveni yüksektir. Bazen bu öz güven deposu saçlarda bir takım problemler görülebilir. İşte bu büyük saç problemlerinden biri de kepek oluşumudur.

Saçta Kepek Oluşumu

saçta kepek

Saçta kepek oluşumu bayanların kendilerine olan güvenini azaltacaktır.

Saçta kepek oluşumu ciddi bir sorun teşkil etmez fakat görüntüsü kötü bir hal alır ve insanı rahatsız edecek bir hale gelebilir. Hatta kişi dışarıya çıkmaktan bile soğuyacak kadar kepek problemleriyle karşılaşabilir. Saç derimiz pul pul dökülmeye başlayarak saç dipleri tatlı bir şekilde kaşınır. Bazı şampuanlar da kepek problemi yaratır. Bu yüzden şampuanımızı iyi seçmeliyiz. Çünkü kepeği önlemek için doğru şampuanı kullanmak çok önemlidir.

Kepek tedavisinde önemli olan hususlardan birisi de devamlı aynı şampuanı kullanmaktır. Tedavide sürekli başka şampuana geçiş yaparsak kullandığımız şampuanların faydasını göremeyiz. Özellikle saç kremini nasıl kullandığımız da bu hususta çok önemlidir. Eğer diplere fazlasıyla saç kremi uygularsak bu sefer saç dökülmesi problemi ile karşılaşabiliriz. Bu sebeple tedavide ve günlük hayatta saç kremi kullanımına özen gösterilmelidir.

Bazı saç tipleri mevsim geçişlerinde kepek problemi ile karşılaşır ama bu kısa süreli bir problemdir. Ciddi anlamda kepek problemi yaşıyorsak, bu durum uzun süreli bir tedaviden geçeceğimiz anlamına gelir. Eğer kepek problemi şampuanlar ile geçmeyecek dereceye gelmiş ise bu kez mantar ilaçları ve kortizonlu ilaçlara başvurmamız gerekebilir. Bu sefer tedavi süreci ciddiyete binmiş olur ve kendi başımıza değil uzman bir doktor yardımıyla bu sorunu çözmeliyiz.

Kepek Sorununun Nedeni Nedir?

Kepeğin neden olduğunu düşünürsek, sebeplerin başında vücudumuzdaki suyun az olması gelmektedir. Günlük yaşamımızda yeterince su tüketmiyorsak bu saç derimiz için ciddi bir sorun haline gelir. Vücudumuzun susuz kalması cilt kuruluğuna yol açar ve cildimiz kendini yenileyemez. Pul pul dökülmeye ve kaşıntıya sebep olur. Aynı zamanda hayatımızdaki streste cilt problemleri arasındadır. Stresli bir hayat sadece cildimizi değil tüm sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. O yüzden stresten uzak durmak sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Kepek oluşumunda yediklerimizin de etkisi büyüktür. Dışarıdan beslendiğimiz hazır ve işlenmiş gıdalar hem cilt sağlığımızın hem de vücut sağlığımızı ciddi şekilde etkilemektedir. O yüzden beslenmemize mümkün olduğunca dikkat etmeli ve dışarıdan beslenmek yerine bol su içerek ve sebze meyve ile beslenerek hayatımızı sürdürmeliyiz.

Ayrıca tüm doktorların tavsiyesi olan su konusunu es geçmemekte fayda vardır. Günlük hayatta bol bol su tüketmeliyiz. Böylece aynı zamanda saç bakımımıza özen göstermiş oluruz. Unutmayın bakımsız ve kepekli saçlar kadını güvensiz ve güçsüz hissettirir. Güvensiz ve güçsüz görünmemek için saçlarınıza özen gösterin. çünkü saçlarınız sizden ilgi bekler.

 

Bu yazı 2692 kere okundu.
 • Site Yorum

14 adet yorum var.

 1. Aysel dedi ki:

  Sacimdaki kepek problemi icin az ugrasmadim. Ne yaptiysam basarilinolmadin. En son head and shoulders mavi eczanede satilandan aldim. O ise yaradi ama cok pahali

 2. Zuleyha dedi ki:

  Saclardaki en buyuk problemlerden bir tanesi kepek sorunu. Ancak exama denilen bir hastalik var oda kepek yapiyor ve ozel sampuanlar kullanmadan gecmiyor

 3. Mehmet Alp dedi ki:

  Kepek sadece kadınların değil erkeklerinde sorunu. Takım elbise giydiğim zaman oluşan beyaz kepekler çok üzücü olabiliyor

 4. neslihan dedi ki:

  Kepek problemi ile ilgili detaylı bir yazı olmuş. Kepek problemi gerçekten sorun yaratıyor

 5. Önder dedi ki:

  Saçımda genellikle az kepek oluyor.Loreal Paris şampuanı kullanıyorum mavi renkli olanından saçıma çok iyi geliyor kepekte olmuyor.

 6. Önder dedi ki:

  Herkes te az olsa kepek var.Geçmesinin tek yolu saça iyi bakmaktır iyi şampuanlar kullanmaktır.

 7. Emre dedi ki:

  Saçımdaki kepek için head&shoulders kullandım fakat etki etmedi, bu yazı aklımda güzel bir fikir uyandırdı. Teşekkürler.

 8. Deniz dedi ki:

  Daha çok stresli zamanlarımda saçımda kepek oluyor.Doktora gidiyorum bir şampuan öneriyor onu düzenli kullanıyorum bir ayda geçiyor.

 9. Tugay dedi ki:

  Sık sık şampuan değiştirmeyin kepeğe karşı olanlardan alıp hep aynı şampuan ile devam edin.

 10. Cem dedi ki:

  Saçta kepek olması çok kötü hep kaşıntı yapıyor insanda bununiçin önlem alınmalı doktora gidip tedavi uygulanmalıdır.

 11. Tolga dedi ki:

  Kepek sıkıntılı özellikle lise çağlarında çok uğraştım kepek ile şampuanınızı iyi seçin

 12. mahmut dedi ki:

  hep reklamlarda görüyoruz kepek problemi çözer kesin bu şampuan diye ama sizin yazınızıda okudum baya faydalı oldu.

 13. mikail dedi ki:

  ben doğal yağların faydalı olduğunu düşünmüyorum sarımsak yağı ve hint yağı güzel saç için

 14. Leyla dedi ki:

  Bir zamanlar bu sorundan çok muzdariptim şampuan markasını değiştirince düzene girmişti.

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.