Prostat İltihabının Nedenleri | Moda Forumu

Prostat İltihabının Nedenleri

prostat
Paylaş
 

 

 

Prostatit, halk dilinde prostat iltihaplanması veya prostat enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Prostatit, prostat bezi dokusunda iltihap oluşması olarak adlandırılmaktadır. Genellikle her yaş erkekte görülebilen bir rahatsızlıktır. Yapılan çalışmalar sonucunda erkeklerin %50’sinde hayatının bir döneminde en az bir kez prostatit olduğu ispatlanmıştır. Prostat iltihabı belirli çeşitlere ayrılmıştır. Bunlar; Akut Prostatit, Kronik Prostatitdir.

 

Akut Prostatit ve Kronik Prostatit arasında belirli farklar bulunmaktadır. Özellikle Kronik Prostatit belirtilerinin Akut Prostite göre daha hafif olduğunu söylemek mümkündür. Kişilerde enfeksiyonun türüne göre halsizlik, gerginlik, iktidarsızlık ve eklem ağrıları görülebilmektedir. Prostat iltihabının nedenleri arasında özellikle bakteriler büyük rol oynamaktadır.

 

 Akut Prostatit

 

Akut prostatit nedenleri arasında özellikle aniden gelişen bakteriyel enfeksiyon olduğu bilinmektedir. Akut prostatit olan kişiler genellikle idrar yolunda yanma, idrar yaparken sızlama ve ağrı ve genital bölge ağrısı ile doktora başvurmaktadır.

 

 Kronik Prostatit

 

Akut prostat iltihabı ile aynı belirtileri göstersen kronik prostatit de genellikle belirtiler hafif olmakla beraber uzun süreler boyunca devam etmekte ve tekrar edebilmektedir. Yavaş ortaya çıkması özellikle kişilerin doktora başvuru süresini uzatmalarına neden olmaktadır. Kişilerde menide ve idrarda kan görülmesi kronik prostatiti düşündürmektedir.

 

 Prostat İltihabı Tedavisi

 

Prostat iltihabı tedavisi farklı şekillerde yapılmaktadır. Bunların arasında özellikle Antibiyotik tedavisi doktorların tercih ettiği ilk yöntemdir. Antibiyotik tedavisinde kişiler 4 veya 6 haftalık süreler boyunca antibiyotik kullanır. İltihap tekrarı olmaması için ilaç kullanımı yarıda kesilmemelidir.

 

İdrar yapma zorluğu çeken kişiler Alfa Reseptör Blokerleri ile de tedavi görebilmektedir. Bu tedavi kişilerin kas hücrelerine etki ederek idrar yapma zorluğunu ortadan kaldırır. Genel tedavi süresi 3 ve 6 ay arasında değişiklik göstermektedir.

 

Geleneksel Tedavi yönteminde sıcak suya oturma banyosu istenmektedir. Bu yöntemde baharatlı gıdalardan, alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulmalı ve beslenmeye dikkat edilmelidir.

 

Kas Gevşeticiler özellikle kişilerinin ağrılarının gitmesinde önemli rol oynadığı için tercih edilen başka bir yöntemdir.

 

 

Bu yazı 749 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. seçil dedi ki:

    babamda böbrek taşını mesanede yarattığı yaralardan kaynaklı prostat iltihabı oluşmuştu çok meşakkatli bir süreç

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.