Oto Ekspertiz Ne İş Yapar? | Moda Forumu

Oto Ekspertiz Ne İş Yapar?

Paylaş
 

 

Oto ekspertiz mesleğinin en net tanımı; ikinci el araçların incelemesini yaparak, geçmiş yıllarda herhangi bir hasar durumu var mı diye araştıran, eğer varsa bu hasarın ne kadar bir maliyetle giderildiğini ortaya koyan kişilerdir. Öyle ki sadece ikinci el araç satışlarında değil, aynı zamanda sıfır araba alıp, kaza yapan kişilerin de eksper raporlarına ihtiyaçları olacaktır.  Daha net bir tanımlama ile eksperlerin kaza yapan kişiler arasında yargı yoluna gitmiş olan ya da ortaya çıkan sigorta anlaşmazlıklarının çözüme kavuşmasında rol oynamak üzere görev aldığını söylenebilir. Eksperler araçları detaylı bir şekilde inceleyerek işe koyulurlar. Yaptıkları araştırma sonucunda ise ürün değeri ortaya çıkar. Ek olarak ise hasarın maliyeti belirlenecektir. Güngören Oto Ekspertiz gibi kurumlar aracılığı ile bu tür hizmetleri son derece uygun fiyatlar ile almak mümkün olacaktır. Peki oto ekspertiz tam olarak ne iş yapar?

expert

Oto ekspertizler,sigorta eksperleri arasında en büyük iş yükünü üstlenmiş kişilerdir. Onlar, kaza ya da farklı nedenlerden ötürü meydana gelmiş olan hasar nedenlerini, üstün teknik bilgileri sayesinde ortaya çıkarırlar. Aynı zamanda hasarın ne kadar maliyet ile çözüme kavuştuğu ya da kavuşacağını belirlemek de eksperlerin ana görevlerindendir. Güngören Ekspertiz gibi firmalar aracılığı ile eksperlik hizmetleri almak mümkündür. İkinci el araç satışı gerçekleştirecek olan kişiler açısından önemli bir hizmet kavramı olan eksperlik, söz konusu araçların satıcının belirttiği özelliklerde olup olmadığını kanıtlar.

İyi bir ekspertiz yapmış olduğu ilk incelemede, ilgili aracın dış görünüşüne bakaran herhangi bir kusuru olup olmadığını anlayabilecek yetkinlikte olmalıdır. Eğer aracın beyan edilenden farklı bir hasar kaydı mevcutsa da, bu hasarı maliyeti ile birlikte ortaya çıkarmakla görevlendirilmişlerdir. Yani oto exper, alanında deneyimli ve uzman kişiler olarak bilinirler. Onların teknik bilgileri üst düzeydir. Detaylı bir inceleme sonucunda elde ettikleri veriler, tam olarak doğru bilgilerdir. Bu nedenle de ikinci el araç satın almak isteyenlerin, güvenli bir alışveriş yapmaları gerekiyorsa, ilgili aracı ilk olarak eksperlere göstermeleri gerekecektir. Bu doğrultuda araç hakkında da pek çok bilgiye sahip olmak kaçınılmaz olacaktır.

Bu yazı 447 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
,Aspire Türkiye,şifalı taşlar