Monokrom (Tek Renk) Giyim Nedir? Nasıl Yapılır? | Moda Forumu

Monokrom (Tek Renk) Giyim Nedir? Nasıl Yapılır?

tek renk giyim
Paylaş
 

İnsanlar tarih boyunca girmiş oldukları ortamlarda dikkat çekmek, ilgi görmek istemiştir. Çoğu insan bunun için kendine has çeşitli yollar denemiştir. Bu yollardan birisi de giyim – kuşamdır. Herhangi bir topluluğa girildiği zaman ilk dikkat çeken şey dış görünüştür. İlk görüşü, ilgi odağı haline getirmenin yollarından birisi ise monokrom, yani baştan sona tek renk giyinmektir. Doğru bir tarz ile baştan aşağı tek renk giyinmiş birinin stil olmama gibi bir durumu oldukça güçtür. Monokrom giyim kişileri hem stil sahibi hem de elit gösterecektir. Peki, monokrom giyimin incelikleri nelerdir? Gelin bunlara bir göz atalım.

 

1) Baştan Aşağı

 

 

 

Baştan sona tek renk gerçek anlamda baştan sona tek bir rengin giyilmesi demektir. Monokrom giyim her şeyiyle bir bütündür. Bu bütünlüğü sağlamanın en önemli yolu belirlenmiş bir renk ile ayakkabı ve çanta da dâhil olmak üzere tüm parçaların aynı renkte olmasıdır. Fakat takı noktasında küçük bir noktaya dikkat etmek gerekir. Tüm parçalar aynı renk seçildikten sonra takının da aynı renkte seçilmesi monokrom giyimi tarz olmaktan uzaklaştırmaktadır. Bu sebeple takılarda gümüş ya da yakın tonlar kullanmak gerekir. Bu kullanım kombin ile bütünleşip kombinin yansımalarını taşıyacaktır.

 

2) Ton Farkı

 

 

 

Monokrom giyim tüm kombinin baştan sona aynı renk olmasını kapsar. Ancak bu o kadar da keskin bir ayrım değildir. Eğer istenirse belirlenmiş olan rengin bir – iki ton açığı ya da koyusu da kombinde kullanılabilir. Bu uygulama farklı bir tarz oluşturmaktadır.

 

3) Kumaş Farkı

 

 

 

Kombin tek rengin seçilmesini ve kullanılmasını kapsar. Peki, kumaşlar da aynı olmak zorunda mıdır? Bu soruya hem evet hem hayır cevabını vermek mümkündür. Şöyle ki: Eğer yapılan kombin belirli bir kumaş ile bütünlük sağlayacak, tarz olacaksa o kombinde tek tip kumaş kullanılır. Bu durumun tam tersi eğer farklı kumaşlarda hazırlanacak kombin kişinin tarzını yansıtacak ve kişiyi şık gösterecekse farklı tip kumaşlar ile de kombin hazırlanabilir. Örneğin krep kalın kumaştan yapılmış bir elbiseye deri kemer kullanımı kişiyi tarz yapacaktır. Özetle kumaş kullanımı seçilen kombine bağlıdır.

 

Bu yazı 12790 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.