Moda Ve Sanat İlişkisi | Moda Forumu

Moda Ve Sanat İlişkisi

moda
Paylaş
 

 

 

​​​​​​Moda Ve Sanat

moda

 

İçinde bulunulan döneme ait popüler giyim tercihi anlamına gelen modanın, son zamanlarda ünlü kişilerin giydiği kıyafetler doğrultusunda da şekillendiği gözlemlenmektedir. Toplumda var olan geçici yeniliklerin beğeni kazanıp kitleleri peşinden sürüklemesi, diğer alanlarda olduğu gibi modada da önemli bir unsurdur. İnsanlar var olduğu sürece hayat bulmaya devam edecek olan moda kişinin tarzıyla da, denk düşerse görsel açıdan mükemmel bir uyum ve şölen demektir. Sanat insanın düşünce, duygu ve izlenimlerini belli durum ve olayları doğruluk çerçevesinde estetik bir kültürle tanımasıdır. Bir sorgulama ve arama biçimi olan sanatın moda ile ilişkisini, dış görünüşle anlatılmak istenenin kıyafetle yansıması olarak düşünebiliriz.

 

 Sanat ve Moda Tarihi

 

Geçmişten günümüze birbirinden bağımsız olamayan iki unsur olan modanın ve sanatın toplumu geliştiren akımların içerisinde yer aldığını düşünecek olursak, iyi bir modacının sadece hayal gücünü değil sanatsal yönlerini de tasarımlarında başarıyla yansıtması gerekir.

 

Dönemin gerçeğini yansıtan sanatla modanın, birbirinden farklı gibi görünseler de, aslında çıkan sonuçta birebir toplumun kültürünü yön verdikleri görülmektedir.

 

Günümüzde sadece heykel ve resim gibi sanatların dışında, sinema ve tiyatro gibi gösteri sanatları da moda için ilham kaynağı olmuştur. Çizgilerin kumaşla hayat bulduğu modanın, sanatsal bir dokunuşu olduğunu da kabullenmek gerek.

moda

 

İyi bir giysi tasarımcısının pratik yönü güçlü olması gereken bir sanatçı olduğunu bilmek, modanın ve sanatın ne kadar iç içe olduğunu bilmek demektir. Uzun yıllar boyunca sanat akımları modayı başka biçimlerde de etkilemiştir. Sanat modadan moda da sanattan besleniyor denilebilmektedir.

Bu yazı 656 kere okundu.
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. Yasemin dedi ki:

  moda konusuna çok ilgiliyim yazıda da bahsettiğiniz üzere moda ve tarihi ayrı düşünmek imkansız

 2. melih dedi ki:

  bence ikisi de çok ilişkili moda ve sanat iç içe geçmesi gerekir

 3. kezban dedi ki:

  sanatın varolduğu her alan güzelleşir, elbette ki modayla buluştuğunda modanın çehresinide değiştirektir

 4. hatice dedi ki:

  sanat, dünya üzerindeki her şeyde bir parça vardır.

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar