Melanom Hastalığı Nedir? | Moda Forumu

Melanom Hastalığı Nedir?

melanom
Paylaş
 

HASTALIĞI TANIMA VE NEDENLERİ

 

Melanom Hastalığı Nedir? Kötü huylu bir cilt kanseri türüdür. İsim kökeni yunan literatüründe melas(koyu) kelimesinden gelmektedir.Cilt katmanı arasında cilde rengini veren ve pigment üreten melanosit hücreleri bulunmaktadır. Hastalık bu melanositlerin kontrolsüz ve ölçüsüz biçimde değişip büyümesi ile başlar.

 

Genelde dış deride koyu yada açık renk ben.kırmızı leke yada cilt renginden farklı renkli noktalar halinde görülür.Nadirde olsa bağırsakta gözde yada vücudun farklı iç organlarında görülme olasılığı da bulunmaktadır.Renkli gözlü açık tenli kişilerde görülme sıklığı daha fazladır.Kadınların erkeklere göre bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Erkeklerde daha fazla sırt bölümünde kadınlarda bacak bölümünde görülür.Eğer kişi fazla açık tenli ise,vücudunda yada aile fertlerinde normalden fazla ben, cilt lekesi bulunuyorsa,ailede bu hastalığa yada pankreas kanserine yakalanan biri varsa diğer kişilere göre hastalığa yakalanma riski oldukça yüksektir.Yakalanma nedenleri arasında başta ailesel yatkınlık ve ten açıklığı belirtilmiştir fakat bazı kozmetik ürünleri,solaryum, güneş ışınlarına fazla maruz kalma gibi nedenler de gösterilebilinir.

 

Kan yoluyla hızlı ilerleyen bir hastalıktır.Erken teşhis ile seyrini durdurmak mümkündür, bu sebeple yukarıda saymış olduğumuz riskli kişiler başta olmak üzere kişilerin sık sık doktor kontrolü gerekmektedir. Kontrol doktor muayenesi ile olabileceği gibi kişini kendi kendini ön muayene etmesi ile de mümkündür. Kişiler vücudundaki benlerde büyüme yada küçülme, yer değişikliği, kabuklanma, akma, kanama ,renk değişikliği,şekil boyut değişikliği veya vücudunda yeni lekeler bulunması gibi farklılıklara dikkat edilmeli böyle bir durum fark edildiğinde mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır.Bu kontrol erken teşhis için oldukça önemlidir.

 

Hastalığın kesin teşhisi için hastalıklı bölgeden biyopsi alınması şarttır, bazılarına göre hastadan parça alınınca hastalık ilerleyeceği düşünülür ki bu teori yanlıştır keza benleri aldırmakta hastalığa yakalanma riskini düşürmez.Doktor teşhis sonrası gerekli tetkik ve çekimler yapılmalıdır.

Bu yazı 714 kere okundu.
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. Yasemin dedi ki:

  bu sıralar oldukça hızlı yayıldı diyebilirim bu illet. kendimize dikkat etmekte fayda var.

 2. Şeyma dedi ki:

  Çok fazla kanser türü varmış en çok can alan tür sanırım akciğer kanseri umarım tıp alanında büyük gelişmeler yaşanır.

 3. göksel dedi ki:

  Allah korusun tüm kanser türlerinden gerçekten günümüzde çok arttı bu tür hastalıklar

 4. Mehmet dedi ki:

  biyopsi olmadan teşhis edilememesi kötü olmuş umarım ilerleyen günlerde tıp gelişirde biyopsi olayına gerek kalmaz

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar