Lasik Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır? | Moda Forumu

Lasik Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

göz (1)
Paylaş
 

Lasik yöntemi, kornea tabakasına eximer lazer ile yeniden şekil verme işlemidir. Böylece göz kusurları düzeltilebilecektir. Dünya çapında uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde gözlüklerden kurtulmak amaçlanır. Kişide görülen göz kusuru miyop, hipermetrop ve astigmattan oluşabilmektedir. Bu tür bozukluklar lasik sayesinde düzeltilebilir.

Gözün en önünde yer alan kısma kornea adı verilir. Bahsettiğimiz lasik ameliyatında kornea tabakasından ince bir zar kaldırılır. Bu zara flep adı verilir. Eximer lazer yönteminde toplumda kartal gözü ameliyatı olarak bilinen wavefront gibi kişiye özel olarak yapılan düzeltmelerde olmakta.

Klasik oalrak yapılan lazer yönteminde gözün ince zar kısmının kaldırılma işlemi küçük bıçaklar ile yapılmaktadır. Bu bıçaklara mikrokeratom denilmekte. Günümüz koşullarında lasik tekniğinin en gelişmiş olan tekniği bıçaksız cerrahi yöntemidir. Bu yönteme intralase tekniği denir. Bahse konu teknikte flep denilen zar bıçak kullanılmadan laser ile şekillendirilmektedir. Bu yöntem sayesinde lazer ameliyatı daha da güzelleştirilmiş görünmekte.

İntalase lasik olayında cerrahi kısım 2 kısımdan oluşmaktadır. Lazerin bu iki kısmı yaklaşık olarak 30-40 sn civarında bitmektedir. Ancak hasta yaklaşık 10 dk kadar hastanede bekletilmekte. Operasyon ağrısızdır. Uygulama gözün damlalar ile uyuşturulması ile başlar.

Lasik operasyonu sonrasında 3-4 saat kadar gözde sulanma ve batmalar olması normaldir. Aynı zamanda hassasiyette gözlenir. Operasyonun olduğu gün gözlerin dinlendirilmesi gereklidir. Bir sonraki gün kişi normal hayatını sürdürebilir. Ancak denize girmek için henüz erkendir. 2 hafta kadar denize ve havuza girilmemelidir. Ayrıca bayanların 1 hafta makyaj yapmaması istenir. Birkaç hafta göze darbe alınma ihtimali bulunan sporlardan uzak durulması gereklidir.

Bu yazı 788 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.