Küçük Tansiyon Nedir? | Moda Forumu

Küçük Tansiyon Nedir?

küçük tansiyon
Paylaş
 

Küçük Tansiyon Nedir?       Sözlükte basınç ve gerginlik gibi terimleri genelde belirttiği tansiyon kelimesi, sağlık alanında tansiyonun anlamı, atar damarların içindeki kan basıncını ifade etmektedir. Damarın içerisinde kanın akması için belirli bir oranda basıncın olması gerekir.

 

Atar damarların elastik olma özelliği, kalbin kasılmasıyla atar damarların içine kanı pompalaması ve bu basıncı dengelemesini ayarlayan sistemleri oluşturmaktadır. Atar damarların içine kalp kasıldığı zaman belirli bir basınçla kanı pompalamaktadır. Bu rutin kalp ve atar damar çalışmasında damar içerisindeki basınç en yüksek seviyeye ulaşabilir. Bu basınca tıp dilinde sistolik basınç adı verilir, halk arasında ise büyük tansiyon olarak bilinir. Kalbin gevşemesi ile aynı zamanda damarların içine pompalanan kan akışı durur ve atar damarın elastik özelliği devreye girecektir.

 

Kalbin gevşemesiyle, genişleyen damar kanı belirli bir basınç yaparak kan akımını sağlar. Bu esnada en düşük basınç oluşur tıp dilinde diastolik tansiyon yani halk arasında küçük tansiyon olarak bilinir. Belirli bir seviyeye kadar sorun oluşturmamaktadır. Düşük tansiyonun sağlık açısından sorun olduğu durumlar, tansiyon seviyesinin çok uzun süre 70 mm den düşük kalma durumu olabilir. Böyle durumlarda şoka girme hali söz edilmektedir.

 

Düşük tansiyonun en çok görülen şekli hipotansiyon olarak bilinir. Kişinin otururken ya da yatarken normal olan tansiyonunun, ayağa kalktığı zaman düşmesi gibi durumlar. Beyne kısa bir süre için daha az kan akışı olacağından dolayı geçici olarak denge ve şuur kaybı bireyde oluşabilir. Vücuttaki sıvı yetersiz kaldığı zamanlarda daha sık görülen bu durum sıvı ihtiyacı giderilmesine rağmen devam ediyorsa ya da yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlarda görülüyorsa bir uzman doktora başvurması gereklidir.

 

Nabız basıncı, genel olarak büyük tansiyonla küçük tansiyon arasındaki farkı göstermektedir. Tansiyon yaşa, bünyeye ve tansiyon ölçüldüğü andaki ruh hali ya da bedenin durumuna göre farklı olabilir.

 

 

 

Bu yazı 571 kere okundu.
  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. Selin dedi ki:

    Ben bilerek tansiyon aleti aldım şuana kadar sadece denemek için kullandım fakat ileri ne olacağı belli olmaz, bence gerekli.

  2. Mehmet dedi ki:

    hipotansiyon durumu gerçekten tehlikeli bir durum. özellikle orta yaş gruplarının çok dikkat etmesi gerek.

  3. merve dedi ki:

    genelde büyüklerimizden tansiyon hastalarından duyarız küçük tansiyon çıktı büyük tansiyon indi gibi sözleri

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar