Kış Lastikleri Nasıl Kullanılır? | Moda Forumu

Kış Lastikleri Nasıl Kullanılır?

kıs lastiği
Paylaş
 

 

Kış lastikleri hem trafik güvenliği açısından hem de araçta bulunan insanların güvenliğini sağlamak açısından olmazsa olmaz ürünler arasında yer alır. Bu nedenle yaz mevsimlerinin bitimine ramak kala, kış lastiklerine geçiş yapmak gerekmektedir. Öyle ki bir güvenlik önemli olmak için, illa koşulların en kötü seviyeye gelmesine gerek yoktur. Kış lastiği satın almak ve taktırmak için de illa ki kar ya da buz olması gerekmiyor. Çünkü bu tarz ürünleri sonbahar mevsiminde de kullanabilirsiniz. Bilindiği gibi arabalar sadece karda ya da buzda kaymaz. Aynı zamanda, yağmurlu günlerde ıslak yollarda da kayabilmektedir. Peki kış lastikleri nasıl kullanılıyor? Geçtiğimiz senelere göre bu sene kış lastiği fiyatları nasıl olacak? Kış lastiği satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Öncelikle kış lastiği satın almadan önce mutlaka ürün kalitesinin test edilmiş olması gerekmektedir. Bu bağlamda lastiklerin kauçukları incelenebilir. Kauçuk bileşikleri ne kadar iyi ise bir kış lastiği için kaliteli demek de o kadar kolay olacaktır. Unutulmamalıdır ki yağmurlu ve karlı havalarda araçların kaymasına engel olan kauçuk bileşiklerdir. Aynı zamanda kış lastikleri hakkında bilinmesi gereken en önemi şeylerden bir diğeri de bu tarz ürünlerin 7 derecenin altında olan ıslak ve kuru hava şartlarında da kolaylıkla kullanılabildiğidir. Ancak kış ayları için sadece kış lastiği taktırmak yeterli değildir. Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliklerine göre, araçlardaki kış lastiklerine ek olarak karlı ve de buzlu yollarda zincir takılması da zorunludur. Bu nedenle kış lastik fiyatları araştırılırken, zincir fiyatları konusunda da bilgi edinilmesinde fayda olacaktır.

Daha önceden kış lastiği satın almak ama bu lastiklerin diş derinliği azalmışsa böyle durumlarda da değişim yapılması gerekmektedir. Çünkü diş derinliği azalan lastiklerde su tahliyesi yapılamaz. Bu da fren mesafesinin uzamasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle de kış lastiği satın alırken, diş derinliklerine de özellikle dikkat edilmesinde fayda olacaktır. Kış lastiği sahiplerinin her ne olursa olsun karlı zeminde yola çıkarken, yavaş kalmayı yeğlemesi gerekir. Çünkü lastiklere patinaj attırmak, karın sertleşmesine ve daha kaygan olmasına neden olacaktır.

Bu yazı 425 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.