Karın germe ameliyatından ne kadar sonra günlük hayata dönülür? | Moda Forumu

Karın germe ameliyatından ne kadar sonra günlük hayata dönülür?

karın germe
Paylaş
 

 

Este Aura Estetik Merkezi’nden Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, karın gerdirme konusunda hastalarına tavsiyelerde bulunmaktadır.

“Karın gerdirme ameliyatlarının çoğu, hastanın hemen taburcu edildiği işlemlerdir. Ameliyattan bir kaç saat sonra hasta taburcu edilir. Bununla birlikte kozmetik cerrahınız iyileşmenin başlangıç safhalarının güvenle takibi için genişletilmiş karın gerdirme ameliyatından sonra bir gece hastanede kalmanızı isteyebilir. Karın gerdirme ameliyatı karın bölgesindeki kasların da ameliyat edilmesini kapsadığı için karın gerdirmeden sonra iyileşme süreci diğer işlemlere göre biraz daha uzun sürmektedir.

İlk hafta boyunca biraz ağrı ve rahatsızlık duyulması normaldir. Bu nedenle birkaç gün boyunca evde sessizce dinlenmek gerekir. Yine de sağlıklı bir dolaşımın sürmesi için ayağa kalkıp arada bir yürümelisiniz.  Ameliyattan sonra hastanın kesi yerlerine fazla sıvının atılması için geçici dren uygulanması yaygın olmayan bir uygulama değildir.  Sizin durumunuzda dren uygulandıysa kozmetik cerrah, dren bölgesini temiz tutmak ve ameliyattan sonraki birkaç gün içinde çıkarılana dek uygulanacak bakım için size ayrıntılı bilgi verecektir.

NE ZAMAN İŞE DÖNEBİLİRİM?

İşinizin fiziksel güç gerektirme durumuna göre ameliyattan 2 – 4 hafta sonra işe dönebilirsiniz. Masa başı bir iş yapıyorsanız bu sürenin başlarında işe dönmeniz mümkündür. Fakat işiniz ağır kaldırma, fiziksel efor gerektiriyorsa bu tip işlerden bir ay uzak durmanız gerekecektir.

ÇOCUKLARIMA NASIL BAKACAĞIM?

Karın gerdirme ameliyatı özellikle doğum yaptıktan sonra kadınların en sık yaptırdığı ameliyattır ve çocuk bakımı da kaldırma ve fiziksel uğraş için getirilen sınırlamalar yüzünden en yaygın endişelerden biridir. Bu sınırlamalar nedeniyle ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca tam zamanlı bir yardımcı bulundurmanız gerekecektir. Karın gerdirmeden sonra 12 kilo ağırlığında bir çocuğu kaldırmak kesi bölgesinde gerilime ve uzun kanama ve şişliklere yol açabileceğinden alınan sonuçlarda kötüleşmeye yol açacaktır. Kozmetik cerrahın talimatları dikkatle ve tam olarak yerine getirmelisiniz.

Çocuklar daha büyükse araba sürmek, yemek yapmak, alış verişe çıkmak gibi ebeveynlik görevlerine ilk iki, üç haftadan sonra dönebilirsiniz. Sadece marketten malzemeleri taşırken, evcil hayvanları beslerken ve diğer daha aktif görevleri yaparken bolca yardım almalısınız.”

 

Bu yazı 180 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.