Kadınlarla İlgili İlk Roman | Moda Forumu

Kadınlarla İlgili İlk Roman

kadınlarda roman
Paylaş
 

 

 

Türk edebiyatında kadın konusu çokça tartışılmış bir konudur. Edebiyatta kadın nerededir? İslamiyet öncesinde kadın erkek ile eşit durumdaydı. Ancak İslamiyet’in etkisi ile birlikte kadın geri duruma düşmüştür. Toplumsal hayatta zaten yok sayılmaya başlanan kadın edebiyatta da hiç var olamamıştır. Divan edebiyatına baktığımızda kadın, sadece aşık olunan, sevilen, okşanan ve peşinde koşulan bir unsurdur. Asla kadının aşkından ve sevgisinden bahsedilmez. Hatta ve hatta kadın şairler bile şiirlerini ( ki sayıları ikiyi geçmez) erkek ağzı ile yazmışlardır. Cesaret edip de kadını anlatamamışlardır.

 

Tanzimat dönemine girildiğinde kadın yavaş yavaş sahneye çıkmıştır. Ancak yine arka plânda kalmıştır. Bir köle gibi, cariye gibi bir şeydir kadın Tanzimat romanlarında. Yine söz sahibi değil, yine itaat altındadır. Tanzimat’tan sonraki dönem olan Servet-i Fünûn’da kadın, istenilen ve hak ettiği düzeye gelmiştir. Söz sahibi, kendi kararlarını verebilen, emir almayan ve kitap okuyan bir tiptir. Genel çerçeve ile kadının Türk kültürü ve Türk edebiyatındaki yeri hakkında bilgi verdik. Böyle bir ortada öylesine güçlü bir kadın yazar vardı ki, edebiyatta kadının sesi olmuştur: Fatma Aliye Hanım.

 

 Fatma Aliye Hanım Kimdir?

 

Fatma Aliye Hanım Tanzimat dönemi yazarlarımızdan bir tanesidir hatta ilki ve tekidir. Kendisi ünlü yazarımız Ahmet Mithat Efendi’nin öğrencisi olup onun yolundan gitme kararı vererek yazar olmuştur. O da İslamiyet’ten sonra kadına verilen daha doğrusu verilmeyen değeri görmüş olacak ki Tanzimat döneminde kadının duygularının anlatıldığı, bizzat kadının işlendiği ve ön plânda olduğu bir roman yazmıştır. Bu roman Muhadarat adı ile topluma sunulmuştur. Muhadarat ilk kadın romanımızdır.

 

Tabi şöyle de bir tezatlık mevcuttur. Kadının geri bırakıldığı, okuma yazma öğretilmediği bir toplumda kadın için yazılan romanı kaç kadın okumuştur.

 

Bu yazı 433 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar