Kadınların Erkeklere Göre Yetenekleri Nelerdir? | Moda Forumu

Kadınların Erkeklere Göre Yetenekleri Nelerdir?

kadın ve erkek (1)
Paylaş
 

 

 

Yetenek, bir kimsenin bir şeyi anlama, yapabilme ya da bir etkiyi alabilme yeterliliği, gücü. Doğuştan ya da sonradan kazanım elde edebileceğimiz şeyleri içerir. İnsanlara ait en özel yetenek ise düşünme yetisidir. Bu yeteneğe herkes sahip peki ya kadınların erkeklere göre yetenekleri nelerdir?

 

Toplumlarda erkeğin üstün olduğunu varsayarak yetişen bireyler cahil ve zararlı insanlar olarak yaşam sürerler. Fakat kadınların da üstün olduğu birçok yetenekleri vardır. Doğuştan, duygusal ya da beyinsel olarak sınıflandırılmıştır.

 

Kadınlar varoluşsal olarak doğa için en önemli ve kıymetli canlılardır. Çünkü doğurganlığa sahip varlıklardır. Hayatın devam edebilmesine aracı olmaları kadınların en kutsal ve en özel yetenekleri olarak değerlendirilir ve erkeklerden ayıran önemli özellikleridir.

 

Kadınlar erkeklere göre daha hassas ve kırılgandırlar fakat iş kabiliyetine ve el becerisine daha adaptedir. O yüzden kadınlar halk arasında ‘’becerikli’’ sıfatıyla adlandırılırlar. Bu da erkeklerden ayıran başka bir yetenektir.

 

 Renkleri Kadınlar Daha İyi Görüyor

 

Kadınların erkeklere göre yeteneklerinden bir diğeri ise renkleri daha iyi ayırt etmeleridir. Evet, bilimsel araştırmalara göre kadınlar erkeklere göre renkleri %20 daha iyi görüyor.

 

Kadınlar bilindiği gibi erkeklere göre daha konuşkan bir yetenekleri vardır ve evet bu doğuştandır. Bir erkek günde ortalama 7 bin kelime kullanırken, kadınlar bunu 20 bine kadar çıkarabiliyor. Halk arasında ‘’kadınlar çok konuşur’’ lafının bilimsel açıklaması ise kadınların dil işleme için beyinlerinin hem sağ hem de sol bölgelerini kullanırken, erkeklerin ise sadece sol yarım taraflarını kullanmalarıdır.

 

 Yüz Okuma Yeteneği Hormonlara Bağlı

 

Yine doğuştan sahip olan başka bir yetenek ise yüz okuma. Erkek bireylerin sahip olduğu testosteron hormonu, beyinlerindeki iletişim ve gözlemleme merkezini küçülttüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden hayata geldikleri ilk aydan itibaren, kız çocukları bu hormona sahip olmadıkları için göz teması kurma ve bakışma yeteneği %400 artarken, erkek çocuklarında herhangi bir gelişme olmuyor. Testosteron hormonuna sahip olmayan kadın bireyler gözlemleme yetilerini geliştirerek yüz okuma yeteneğine de sahip olurlar.

 

Kadınlar tabii ki unutmaz, o yüzden unutamayacakları şeyler yaşatmamak lazım. “Hipokampus” hafıza oluşumu ve hatıraların saklandığı beyindeki bir bölmedir. Araştırmalardaki bulgulara göre insanların sahip olduğu bu bölme kadınlarda daha büyük olduğu yönünde sonuçlanmıştır. Bu üstün hafıza yetenekleri erkekleri bezdirmiş olabilir ama kadınlara doğuştan verilmiş bir yetenektir bu.

 

 Yönetimde Kadınlar Daha Yetenekli

 

Günümüzde çoğu yöneticiler erkeklerden oluşuyor fakat Norveç’te 3000 yönetici ile yapılan bir araştırmaya göre kadınların yöneticilik yeteneklerinin erkeklerden daha üstün olduğu ortaya çıkıyor. Araştırmayı yapan profesörlere göre erkeklere göre kadınların yönetime net bir şekilde daha hâkim olduğu ve daha yenilikçi bir yapıya sahip olduklarına eriştiklerini belirtiyorlar.

 

Yetenekler ister doğuştan ister kazanımlar doğrultusunda sahip olunsun önemli olan yeteneklerin ne olduğunun farkına varmak ve bu becerileri toplumun ve kişinin gelişimi için kullanmaktır.

 

 

Bu yazı 1068 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.