Kadın Kişisel Bakımı | Moda Forumu

Kadın Kişisel Bakımı

kadın kişisel bakım
Paylaş
 

 

 

Kişisel Bakım Nedir?

 

Kişisel bakım, temizliğin insan sağlığına olumlu katkıda bulunacak şekilde uygulanması olarak tanımlayabiliriz. Bireyin vücudunda meydana gelen ya da gelebilecek pek çok hastalığın yapı taşı ve temeli kişisel sağlık bilgisinden geçer. Kişisel bakım yapmak ne kadar alışkanlık haline gelirse bireyin yakalanabileceği hastalık ya da cilt rahatsızlığı türleri o kadar azalır. El ve tırnak temizliğinden başlayan bu serüven yüz, boyun ve koltuk altı bölgeleriyle devam eder ve beraberinde insan vücudunda aklınıza gelebilecek her türlü bölgeyi kapsar. Bu bölgelere saç, ayak ve genital bölge temizliği de girer. Aynı zamanda düzenli olarak banyo yapma alışkanlığının elde edilmesi ve giyilen kıyafetlerin hijyenik olarak temizliği de eş değer düzeyde öneme sahiptir.

 

 Kadın Kişisel Bakımı

 

Kişisel bakım cinsiyetle sınırlı kalmaması gereken bir konu olmasına rağmen kişisel bakımına en çok dikkat edenlerin de kadınlar olduğu araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. Kadınlar saçlarından ayak parmaklarına kadar vücutlarındaki tüm bölgelere dikkat ederler ve onlar için gerekli tüm bakımı yaparlar. Şunu da unutmamalıyız ki kişisel bakım yapmak binlerce değerde para harcamak demek değildir. Az para miktarlarıyla da bir bireyin kişisel bakımı yapılabilir ve daha sağlıklı bir vücuda ulaşılabilir.

 

 Kişisel Bakım Uygulamaları

 

İnsan vücudundaki saçlar her gün yıkanmamalıdır. Çünkü vücut saçların doğal yağına ihtiyaç duyar ve saç yıkama sıklığı saç tiplerine göre değişiklik gösterebilir. Saç bakımında önemli olan diğer nokta ise saç yapısına uygun şampuan kullanmak ve sık sık şampuan değiştirmemektir. Tırnaklar da kişiden kişiye göre hızlı veya geç uzayabilir ancak tırnaklar 2 ya da 3 haftaya bir törpülenmeli ve kesilmelidir. Kulak temizliğinde kulak çubukları kullanmak kesinlikle doğru değildir. Çünkü kulaktaki kir zamanla vücuttan atılacaktır ve kulak çubuğu kullanmamız kulak zarına ve duvara zarar vermekten başka bir işe yaramamaktadır. Ağız ve diş bakımında da diş fırçalama ya da düzenli olarak dişçiye gitme ile hijyenimize dikkat edebiliriz.

 

Bu yazı 328 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar