İdeal Boy Kilo Oranı Ne Olmalıdır? | Moda Forumu

İdeal Boy Kilo Oranı Ne Olmalıdır?

boy kilo (1)
Paylaş
 

İdeal boy ve kilo endeksi, kişilerin vücudunda yer alan yağların miktarını hesaplayarak boy ve kilo arasındaki farkın kaç olduğunun net olarak bulunmasıdır. Bireylerin farklı yapılara sahip olduğu düşünüldüğü zaman çıkan sonucun 0 oranla kesin sonuç vereceği beklenilmez. Ancak uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre insanlar üzerinde çoğu zaman doğru bir hesap tablosu oluşturulduğu için kabul edilmiş bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanarak yapacağınız hesaplama sonucunda hiçbir kimse doğrudan şişman veya zayıf teşhisi koyamaz. Tek başına kullanıldığı sürece ideal boyun veya ideal kilonun ne olması gerektiğini görebilmeniz mümkündür.

Hesaplama yapılacağı zaman kişinin boy ve kilosu öncelikle hesaplanmalıdır. Hemen sonrasında kilo ve boy karesi bölündüğü zaman tahmini sonuç ortaya çıkmaktadır. Burada bilinmesi gereken en önemli husus yaş faktörüdür. Unutulmaması gereken ideal boy ve kilo hesaplamasında tahmini bir sonucun ortaya çıkarılacağıdır. Bu nedenle tam tanıyı koyabilmek için kişinin kemik yapısı veya vücut kitle endeksi gibi önemli faktörleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Doğru Bir Tahmin İçin Çıkan Sonucun Ne Olması Gerekir?

Sağlıklı bir tahmin ortaya koyabilmek için çıkan sonucun mutlaka boy ve kilo ile orantılı olması gerekmektedir. Herhangi bir kişinin boyu 1.70 ise kilosu da en fazla 70 olmalıdır. Kişinin boyu 1.70 ise ve kilosu 90 ise bu kişinin kilosu olması gerektiğinden çok fazladır. Bu nedenle bu ayrıntıları hesaba katarak yapılacak değerlendirilmeler sonucunda kişinin ideal boy ve kilo oranı net olarak hesaplanabilmektedir.

İdeal Kilo İçin Nasıl Bir Diyet Uygulanmalıdır?

Bireyler ideal kiloyu tahmin ettikleri zaman doğru bir diyet yöntemi uygulamaları gerekmektedir. Diyet mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Kişilerin bilinçsiz bir şekilde uygulayacağı diyet istenilen sonucun tam tersine olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle tüm kriterleri göz önünde bulundurarak sağlıklı bir diyet ile istediğiniz kiloya en yakın zaman içerisinde ulaşabilmeniz mümkündür. O yüzden bu konu ideal bir insan ölçü ve boyutlarından dolayı çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Sağlıkla kalın, mutlu yaşamın tadını her daim almanız dileğiyle…

Bu yazı 981 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.