Hasta Olan Çocuklara Nasıl Yaklaşılır? | Moda Forumu

Hasta Olan Çocuklara Nasıl Yaklaşılır?

hasta çocuk
Paylaş
 

Hasta Olan Çocuklara Nasıl Yaklaşılır?    Çocukların bağışıklık sistemi, belli bir yaşa kadar gelişmeye devam ettiği için çok çabuk hasta olurlar.

 

Nezle, grip, zatürre, kulak iltihabı, ishal, konjoktivit, çocukluk döneminin ilk yıllarında görülen enfeksiyon hastalıklarından başlıcalarıdır. Bu hastalıklar kısa süren, hafif ilaçlarla ev ortamında atlatılabilecek hastalıklardır. Bazen de uzun sürebilecek, hastanede yatmayı, ağır ilaçlar kullanılmayı gerektirebilecek, hem fiziksel hem de psikolojik olarak ebeveynleri ve çocukları yıpratabilecek hastalığa da yakalanabilir çocuklar.

 

Bu hastalık dönemlerinde çocuklar oldukça huzursuz, huysuz, iştahsız olabilmektedirler. Bu durum anne çocuk arasındaki ilişkiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Hasta olan çocuk hastalığından dolayı huzursuzlanmaktayken, anne de çocukla ilgilenirken yorulup sinirleri yıpranabilir.

 

 Hasta olan çocuk konusunda ebeveynler nasıl davranmalıdır?

 

 Fiziksel

 

Öncelikle fiziksel olarak rahatsızlığı mümkün olduğu kadar giderilmelidir. Ateşi varsa düşürülmeli, ağrısı varsa ağrı kesici verilmeli, bulunduğu ortamın hava temiz, sessiz, sakin olmalıdır. Çocuğu tedirgin edecek davranışlardan kaçınılmalı, mümkün olduğunca isteklerine karşılık verilmelidir. Hastalık döneminde iştahsız olan çocuğun beslenmesine özellikle dikkat edilmelidir. Bol vitaminli, bol sıvı alabileceği gıdalar tercih edilmelidir. İyileşme döneminde uyku da çok önemlidir. Uyku düzenine özen gösterilmelidir. Uygun saatlerde uyuyup uyanması, fiziksel olarak kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında gün içerisinde mümkün oldukça dinlenmelidir.

 

 Psikolojik

 

Bir de fiziksel gereksinimlerin yanında psikolojik olarak da hasta çocuk rahat ettirilmelidir. Hastayken daha mızmız olan çocuk, bu durumu kullanabilir. Her istediğini yaptırmak isteyebilir. Ama ebeveynler, çocuğu motive edecek şekilde, isteklerini makul ölçüde karşılayarak, iyileşmesine yardımcı olmalıdır. Hasta diye her istediğini yapmak, çocuğun bunu kullanmasına neden olabilir.

 

Eğer katılabilecek durumdaysa, oyunlar oynayarak, etkinlikler yaparak, motivasyonunu yüksek tutmak; çocuğun iyileşmesi, normal yaşantısına dönebilmesi açısından önemlidir. Bunun dışında hastalık dönemlerinde çocuğa karşı sabrımızın da oldukça yüksek olması önemlidir.

 

Bu yazı 291 kere okundu.
 • Site Yorum

6 adet yorum var.

 1. Mehmet dedi ki:

  çocuklr hastalıklarında biraz daha duygusal oluyorlar ona göre davranmakta her zaman yarar var.

 2. Ekim dedi ki:

  Çocuğa hasta olsun olmasın her zaman şefkatle yaklaşılmalıdır.

 3. Kasım dedi ki:

  Çocuklar özellikle de 5 yaş altındaysa hastalıklarında çaresiz kalıyorlar. Herşeyden önce hastalık etkilerini, ağrıyı hissetmelerini engelleyecek önlemler almak gerkir ki, en azından rahat edebilsinler.

 4. şükrü dedi ki:

  ilgi sevgi ve şevkat çok faydalı olabilir hasta çocukların iyileşme sürecinde

 5. sude dedi ki:

  çocuğum hasta olunca elim ayağıma karışıyor çok garip

 6. nesrin dedi ki:

  herşeyden önce panik yapmamak en önemli nokta bence

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,One Hit Wonder Likit, Joyetech Elektronik Sigara,