Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler nelerdir? | Moda Forumu

Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

hamilelik
Paylaş
 

Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler nelerdir?Diyelim ki çocuk yapmaya karar verdiniz. Hayatınızda yaşayacağınız en mucizevi ve bir o kadar da heyecanlı bu sürece hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz. Ama bu kararı bir iki ay kadar ertelemeniz gerekecek. Çünkü siz kendinizi bu konuya istediğiniz kadar hazır hissedin; sizin ve bebeğinizin sağlığı için bu bir iki ayda yapmanız gereken bazı şeyler var.

Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

 1. Sigarayı hayatınızdan çıkarın

Hamile kalma kararı aldığınız andan itibaren yapmanız gereken belki de en önemli şey sigarayı bırakmak olmalıdır. Çünkü her sigara içişinizde vücudunuza aldığınız nikotin gibi zehirler, bebeğinizin dokuz ay boyunca yaşayacağı yumurtalarınızın DNA’larına çok zarar veriyor. Hamile kaldıktan sonra sigaraya devam etmeniz durumunda ise bu zehir, sizden bebeğinize giden damarların kan akımında bozulmalara yol açıyor. Bunun sonucu olarak da düşük yapma riskinizi çok fazlaya çıkarmış oluyorsunuz. Aynı zamanda böyle durumlarda bebek ölümü durumuna da davetiye çıkarıyor.

 

 1. Alkolden de uzak durmalısınız

Hamileliğe adım atmadan önce, çok geç olmadan alkol tüketimi tamamen bitirmeniz gerekiyor. Çünkü hamilelik dönemi içinde alacağınız çok küçük miktarda alkol bile düşük yapma ve çocuğunuzun gelişim geriliği riskini arttırıyor. Eğer gün içinde alınan bu alkol çok fazla miktarda ise bebeklerde zekâ geriliği, iskelet sistemi bozuklukları, karaciğer, üreme ve kalp sistemlerinde büyük problemler ortaya çıkarabiliyor.

 

 1. Beslenme şekliniz çok önemli

 • Karbonhidratlar elbet enerji açısından önemlidir. Ama çok fazla yağ depolarlar. Bu yüzden fazla tüketmemeye çalışın.
 • Demir, folik asit ve kalsiyum gibi önemli mineral ve vitaminleri içeren besinleri yeterli miktarda almaya özen gösterin.
 • Ege mutfağı yemeklerine yönelin. Bu menülere bol bol et ekleyin.
 • Vejetaryen olabilirsiniz. Böyle bir durumda vitamin takviyelerine başlayın ve mutlaka proteini arttırın.

 

 1. Vücudunuzdaki eksik demiri tamamlamak için tedavi olun

  hamilelik

  Hamilelik sürecine başlamadan önce mutlaka sigarayı bırakın.

Kadınların birçoğunda görülen demir eksikliği günümüzün önemli bir sorunu. Hamile kalmadan önce sizin için sorun yaratmamış olabilir. Ancak, hamile kaldıktan sonra yorgunluk, halsizlik ve çarpıntı tarzı sorunlar baş göstermeye başlıyor. Bu arada demir eksikliğiniz kansızlığa da neden olabilir. Buna sonuç olarak da annenin yaşayacağı çarpıntılar, bebeğin gelişim geriliği gibi sorunlar gelişebilir. Hamile kalmadan önce demir eksikliği teşhisi konulduysa mutlaka öncelikle tedavi olun.

 

 1. Vücudunuzdaki folik asit seviyesini yükseltin

Bebeğin beyninden itibaren kuyruk sokumuna kadarki bölümde çıkan sorunlara gene olarak neden olan nöral tüp defekteleri, bebeklerde en sık rastlanan rahatsızlıktır. Folik asidin eksik olduğu durumlarda bu rahatsızlık çok sancılı geçebiliyor. Bu konudaki en önemli nokta, folik asit takviyesinin hamile kalmadan önce yapılması gerektiği. Folik asit; yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, badem, baklagil ve fındıklarda bolca bulunuyor. Bu doğal folik asit kaynaklarının yanında, folik asit içeren 400 mg’lık folik asit tabletleri ve multivitaminler kullanabilirsiniz.

 

 1. İlaçlarınızı kullanmak için doktorunuzdan onay alın

Hamile kalmadan önce ve hamile olduğunuz dönem içerisinde reçetesiz veya reçeteli ilaçlarınızda, kullanmadan önce kesinlikle doktorunuzdan onay alın. Çünkü normal durumlarda herhangi bir yan etkisi bulunmayan ilaçlar bile, hamileyken kullandığınızda bebeğiniz açısından kötü sonuçlar doğurabiliyor. “Hamileyken ilaç kullanılmaz” cümlesi, en az “Hamileyken ilaç kullanmanın bir sakıncası yoktur” cümlesi kadar yanlıştır. Doktorunuz sizin hangi ilacı kullanmanıza izin veriyorsa, o ilaçların bebeğinize bir etkisi olmayacaktır.

 

 1. Dişçiye de uğrayın

Hamile olacağınız süreçte en etkili hormon olan progesteron hormonu ne yazık ki diş etlerinde kalınlaşma ve çekilmeye neden oluyor. Bu nedenle bu hormonun baskılanması kesinlikle yanlış. Ancak hamilelikten önce yaptıracağınız bir diş muayenesi, hamilelik sürecinde dişe bağlı sorunlarınızı minimuma indirecektir.

Bu yazı 348 kere okundu.
 • Site Yorum

8 adet yorum var.

 1. Ayten dedi ki:

  Bence hamile kalmadan once ilk yapilmasi gerekenlerden birisi icki sogara varsa birakmak gerekli

 2. Mine dedi ki:

  Hamile kalinca son aylara dogru ara ara yuruyus yaptim. Hem hareket etmisnoldum kilo almam azalfi. Hemde spor az da olsa

 3. Ömer Koç dedi ki:

  Kesinlikle spor yapılmalı bence. Aksi taktirde doğum sonrasında büyük sıkıntılar çekebilir.

 4. Neslihan dedi ki:

  Hamile kalmadan önce yapılması gerekenlerden ziyade hamile kalmak için ypaılan çalışmalar itibari ile uzak durulması gerektiğinin daha fazla önem taşıdıgını düşünüyorum

 5. Burak dedi ki:

  Sigara ve alkolden uzak durmak lazım en önemlisi bu.

 6. Seray dedi ki:

  Ben tüm ilaçlarımı bırakmak zorunda kalmıştım. Bir de hasta olmamaya dikkat edin; sonrasında geçmesi zaman alıyor. Baştan önlemini almak lazım

 7. jale dedi ki:

  bence hamile kalınmadan önce düşünsel olarak hazır mıyız onun kararını vermek lazım.

 8. Yasemin dedi ki:

  bebek sağlığı için mükemmel bilgiler teşekkür ediyorum bilgilendirmeniz için.

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,One Hit Wonder Likit, Joyetech Elektronik Sigara,