GENİTAL BÖLGEYE NASIL BAKMALI | Moda Forumu

GENİTAL BÖLGEYE NASIL BAKMALI

Paylaş
 

GENİTAL BÖLGEYE NASIL BAKMALI… Dış genital bölge özellikle ergenlik dönemini geçmiş kadınların sıkça sağlık sorunu yaşadığı ve ne yazık ki halk arasında tabu haline gelmiş bir takım yanlış fikir ve söylentiler yüzünden doğru bilgiye çok kolay ulaşamadığı bir bölgedir. Bu bölge de bedenimizin hemen hemen her yeri gibi tenimizle kaplıdır. Fakat diğer uzuvlarımızın dışında bulunan cilt yapısından yapısal olarak biraz farklı olduğu için diğer yerlerde olmayan bir takım rahatsızlıklar burada zuhur edebilir. Özellikle cinsel yollarla bulaşan rahatsızlıkların belirtilerinin burada gözlemlenmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Cinsel yollarla bulaşan hastalıkların yanı sıra idrar ve boşaltım kanallarının da buraya yakın olması bölgeyi enfeksiyonlara karşı daha hassas yapmaktadır.
Her bölgede olduğundan biraz daha fazla bakıma ve hijyene ihtiyaç duyan genital bölge kadınların da kendilerini sık sık muayene etmek zorunda oldukları bir yer.

Peki ;

Genitalmuayene nasıl oluyor?

Genital bolge

Dış genital bölge özellikle ergenlik dönemini geçmiş kadınların sıkça sağlık sorunu yaşadığı kisimdir.

Öncelikle sorunlar genital bölgenin dış kısmındaysa cildin üzerinde büyük şişlikler, kaşıntı, yanma, penetrasyon sırasında ciddi ağrı, idrar esnasında ağrı veya çeşitli yaralarla kendisini belli eder. Vajinanın girişindeki yüzeyde tek taraflı veya çift taraflı olmak üzere ağrılı bir şişlik varsa, bu Bartholin bezi apse ya da kistinin göstergesi olabilir. Yine dış taraftaki cildin herhangi bir yerinde fakat genellikle anüse doğru çok sayıda, düzensiz ve ağrısız kabartılar varsa, bu genital siğili gösterebilir. Bölgedeki cildin herhangi bir yerinde ağrısız veya ağrılı yaralar varsa bu da frengi veya cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığın işareti olabilir. Ya da yine bu cilt üzerinde vajinaya doğru gözlemlenen ağrılı ve içi sıvı dolu şişlikler HSV enfeksiyonunun belirtileri olabilir. Özellikle ağda akabinde tüylü bölgede oluşan ağrılar ve kabartılar burada bulunan kıl köklerinin enfeksiyonundan kaynaklanan küçük apselerin göstergesi olabilir.
Bunların dışında vajinada bir akıntı mevcut ise bu akıntı bölgede bir tahrişe sebebiyet verebilir. Bu da yanma ve kaşıntıların sebebi olabilir. Bu rahatsızlıkların giderilebilmesi için muhakkak surette öncelikle akıntının sebebi bulunmalı ve akıntı giderilmelidir. Akıntı yoksa fakat yine de kaşıntı ve yanma hissi varsa, kullanılan pedin içerisinde kullanılan bir kimyasala karşı alerjiniz olabilir. Ya da bazı kadınlarda görülen latex alerjisi sizde de varsa kondoma karşı da duyarlı olabilirsiniz. Bu da kaşınmanızı sağlıyor olabilir. Burada bahsi geçen hastalıklar veya rahatsızlıklar, genital bölgeyle ilgili karşılaşılan yegane sorunlar değiller. Fakat kendi kendinize genital bölgenizi muayene etmenizi sağlayabilecek temek ve en çok rastlanan sorunlar ve belirtileri. Bu yüzden bedeninizle ilgili bir sorun olduğunda muhakkak bir doktora başvurun. Özellikle kendi muayenenizi yaptıktan sonra burada bahsedilen belirtilerden bir ya da birkaçını kendi genital bölgenizde tespit ettiyseniz en kısa zamanda bir jinekoloji uzmanına başvurmanız, ileride çok daha büyük sorunlara sebep olacak bir hastalıkla başlangıçta mücadele etmek için size zaman kazandırabilir.

Bu yazı 488 kere okundu.
 • Site Yorum

13 adet yorum var.

 1. Sennur dedi ki:

  Yanliz genital oalrak degil bir kadin butun vucidina bakim yapmali. Uemde herzaman

 2. Çelen dedi ki:

  Hijyene çok önem verilmeli. Tehlikeli hastalıklar kapma riski oluyor yoksa.

 3. Ünal dedi ki:

  Bir bayan olarak ben de çok dikkat ediyorum genital bölge sağlığına. Temiz tutup bakımını da doğru şekilde yapmak çok önemli.

 4. Neslihan dedi ki:

  Genital bölge bakımı gerçekten sıkıntılı. Hastalıklara açık bir alan cünkü

 5. savaş dedi ki:

  çok dikkat edilmesi gereken bölgelerin başında gelir çünkü hastalık kapmak açısından çok müsait

 6. Gül dedi ki:

  Genital bölge bakımı cok önemli. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarından ve cinsel organ enfeksiyonlarından korunmak adına çok önemli.

 7. yusuf dedi ki:

  klasik olacak ama çok etkili olan özel banyo jiletleri bence en iyisi

 8. Yusuf dedi ki:

  Kız arkadaşım pedden alerji kapmıştı vakti zamanında. Saatlerce hastane dolaşmıştık. Kullanılan pede dikkat edin mutlaka.

 9. Aslı dedi ki:

  En önemli bölgemiz. Bakımına her zaman özen gösteririm. Hijyen ve temizliği çok önemli.

 10. Melike dedi ki:

  Cinsel bölge sağlığı çok önemli. Bunun için partnerinizin sağlığına da önem vermeniz gerekir

 11. sema dedi ki:

  bence çok iyi şekilde bakılmalı ve en genel olarak orasıda önemli yer arasındadır. tabi vücudumuzun her yeri önemli

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,One Hit Wonder Likit, Joyetech Elektronik Sigara,