Felç Nedir? Belirtileri Nelerdir? | Moda Forumu

Felç Nedir? Belirtileri Nelerdir?

felç
Paylaş
 

Felç nedir sorusu insanlarda merak uyandırırken, aynı zamanda bu konu hakkında bilgi sahibi olma isteği doğuruyor. Ülkemizde felç geçiren insan sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Yanlış beslenme, tansiyonu hafife alma, tuzu gereğinden fazla kullanma yapılan büyük hatalardan bir kaçıdır. Her insanın başına gelebilecek felç, kan damarlarının beyni beslemeyi bırakması ile yani kan akışının durması ile meydana gelen bir sağlık problemidir.

İki çeşit felç türü mevcuttur: İskemik felç ve Hemorajik felç. Felçli insanların %85 i iskemik felç hastalığına yakalanırken, i hemorajik felce yakalanıyor.

 

İskemik felce yakalanan insanlarda, kalpten çıkan kan pıhtıları beyni besleyen damarların tıkanmasına neden olur. Tıkanan damarların beslediği beyin bölgesi kan akışının durmasından ötürü canlılığını yitirmeye yani ölmeye başlar. Eğer 5 dakikadan uzun sürerse o alanda kalıcı hasarlar vermeye başlar.

 

Hemorajik felç, yani beyin kanaması nedeniyle meydana çıkan felç sırasında beyni besleyen damarların yırtılması ya da çatlaması ile beynin alakalı kısmında kanama gerçekleşir.

Felçlerin büyük bir kısmına yüksek tansiyon sebep olur. Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, sigara içmek, aşırı yorgunluk risk etkenleri arasındadır.

 

FELCİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

Beyin insan vücudunu ters bir şekilde muayene eder. Sağ beyin vücudun sol tarafını, sol beyin vücudun sağ tarafını muayene eder.

Felç belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Daha önce denk gelinmeyen çok şiddetli baş ağrısı.

Bir anda ortaya çıkan konuşma bozukluğu.

Bir anda ortaya çıkan görme bozukluğu.

Anlık ortaya çıkan bilinç kaybı

 

FELÇ RİSKİNDEN NASIL KORUNULUR?

 

Felci arttıran en büyük sebeplerden biri yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon hastalarının sık sık doktora gidip kontrol olmaları gerekmektedir. Ani gelişen durumlarda ne yapacaklarını iyi bilmeliler. Yüksek tansiyonu hafife almamaları gerekmektedir. 4 yaşını aşmış insanların senelik kontrollerini ihmal etmemeleri gerekmektedir. Tuz tüketimini en aza indirmek çok önemlidir.

 

Bu yazı 541 kere okundu.
  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. melek dedi ki:

    özellikle 40 yaş üstü bireylerin çok dikkatli olması gerekir benim babamda geçirdi yaşı 42 idi

  2. ruhi dedi ki:

    damar sağlığına çok dikkat etmek gerekir çünkü sebebi beyin damarlarıyla alakalı olabilir

  3. Yasemin dedi ki:

    bu kadar kolay gelişebileceğini bilmiyordum dikkat etmek lazımmış gerçekten

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar