Ellerde Kaşınma Nedenleri Nelerdir? | Moda Forumu

Ellerde Kaşınma Nedenleri Nelerdir?

ellerde kaşınma
Paylaş
 

Ellerde kaşıntı birçok sebeple ortaya çıkmaktadır. İçsel bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, ele temas eden herhangi bir maddeden de kaynaklanabilir. Özellikle bayanlarda temizlik sırasında kullanılan ve ele direk temas eden çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, sıvı sabun gibi ürünler ellerin kurumasına, çatlamasına neden olabilir. İçinde su bulunan küçük ve kaşıntılı siğiller oluşturabilir. Doktorlar bu gibi durumlarda temizlik sırasında eldiven kullanılmasını ve içerisinde kimyasal bulunan bu ürünlere dokunulmamasını tavsiye etmektedir.

 KAŞINTININ ALTINDA ÖNEMLİ BİR HASTALIK YATABİLİR

 

Ellerde kaşınma içsel bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Örneğin karaciğer ve bağırsak kanseri, safra kesesi taşı, böbrek yetmezliği, AIDS gibi birçok hastalık kaşıntıya sebep olabilmektedir. Bir diğer neden de egzamadır. Egzama ellerde kızarıklık, kaşıntı ve şişlikle ortaya çıkmaktadır. Stres ve psikolojik sorunlar da kaşıntıya neden olur. Bu nedenle sizi strese sokan gergin ortamlardan uzak durun. Baharatlı ve yağlı yiyecekler, alkol kullanımı gibi birçok nedenle kaşıntı oluşabilir. Sürekli tüketilen fast-food yiyecekler de kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilir. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Herhangi bir yiyeceğe veya bir maddeye alerjiniz varsa tüketilen ürünlerin içeriklerine dikkat etmelidir.

 ELLERİNİZİ NEMLENDİRİN

 

Ellerde kaşıntıya neden olan bir diğer neden de kuruluktur. Ellerinizin kurumasına izin vermeyin. Günlük olarak bakımını yapın. Nemlendirici kullanın. Çok soğuk ve çok sıcakla temas etmeyin. Evde alabileceğiniz küçük önlemlerle kaşıntıya neden olan faktörleri yok edebilirsiniz. Örneğin evde temizlik yaparken kimyasal ürünlere direk olarak dokunmayın. Eldiven kullanarak temizlik yapın. Eğer eldiven kullanamıyorsanız, hassas ciltler için geliştirilmiş bulaşık deterjanlarını tercih edin. Sıvı sabun yerine el sabunu kullanın. Sıvı sabunların içerisinde bulunan ağır kimyasallar ellerinize zarar verebilir. Kullandığınız ürünlerin içeriğine dikkat edin. Bol bol su tüketin.

 TEDAVİ UYGULANMALIDIR

 

Ellerde kaşınma basit bir cilt problemi olabileceği gibi önemli sorunları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle bir hekime danışmalı ve çözüm üretilmelidir. Kaşıntının neden kaynaklı olduğu bulunmalı ve tedavisi uygulanmalıdır. Böyle bir problemle karşılaşıldığında dermatolojiye gidilmelidir. Verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

 

 

 

Bu yazı 873 kere okundu.
  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. Berna dedi ki:

    Ya işte birçok hastalığın farklı farklı belirtileri oluyor bu tür yazılardan öğrenmeye çalışıyorum genel bir bilgi olsun diye.

  2. vahit dedi ki:

    ellerde kaşıntını en büyük sebeplerinden birisi de mantardır..

  3. Yasemin dedi ki:

    nemlendirici kremleri düzenli kullanırsanız bu sorununuzdan kurtulursunuz. bence doktora gitmeden önce bunu deneyin.

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
,Aspire Türkiye,şifalı taşlar