Dörtlü Tarama Nedir, Neden Yapılır? | Moda Forumu

Dörtlü Tarama Nedir, Neden Yapılır?

dorlu tarama testi
Paylaş
 

 

 

Dörtlü Tarama Testi Nedir?

 

Dörtlü tarama testi(Quadruple test) gebelikte yapılan bir testtir. Üçlü tarama testi ile tamamen aynı amaçla yapılır fakat dörtlü tarama testinde başarı payı daha yüksektir. Bu açıdan tercih edilme oranı da daha yüksektir. Üçlü teste annenin kanında bulunan “inhibin-A” da eklenerek dörtlü tarama testi oluşturulur. Dörtlü tarama testi hamileliğin 15-20 haftaları arasında her kadına yapılmaktadır. Dörtlü tarama testi tıpkı üçlü tarama testi gibi bebekte, down sendromu(kromozom bozukluğu), nöral tüp defekti ve trizomi vb. hastalıkların oluşabilme ihtimallerini görmek için yapılır. İhtimallerin üçlü tarama testinde doğruluk payı %60 iken dörtlü tarama testinde %81 oranında doğruluk payı olduğu saptanmıştır.

 

 Dörtlü Tarama Testi Nasıl Yapılır?

 

Dörtlü tarama testi anneden alınan bir tüp kan örneğinin dört farklı madde açısından araştırılmasına dayanır. Annenin test öncesinde aç ya da tok olması fark etmez. Bu maddeler annenin sigara kullanıp kullanmama durumuna, annenin doğumun gerçekleşeceği tahmini güne göre yaşına, kilo ve boy oranı gibi durumlar göz önüne alınarak değerlendirilir. Yapılan testin sonuçları en fazla üç gün içerisinde çıkmaktadır. Yapılan test sonucunda değerlerin yüksek çıkması ile bebekte bir problem olmasının kesinliği yoktur.

 

Dörtlü tarama testinde annenin kanında incelenen maddeler şunlardır:

 

  1. Dimerik inhibin-A (DIA): inhibin-A kadınlarda overlerden erkeklerde ise testislerden salgılanan protein hormonudur.

 

  1. Estriol (E3): Estriol plasentadan salgılanan başlıca östrojen hormonudur.

 

  1. Alfa-feto protein (AFP): Alfa feto protein hamilelik döneminde bebeğin karaciğerinde üretilen bir proteindir. Hamilelik döneminde artış gösterirken doğum sonrası seviyesi alfa-feto protein seviyesi hızla düşmektedir.

 

  1. beta-hCG: Human chorionic gonadotropin (hCG) hormonu gebelikte en temel hormondur. Hamileliğin başlarında yükselmeye başlar 14-16. haftalar arasında en yüksek seviyeye ulaşarak sonrasında yavaş yavaş azalır.
Bu yazı 262 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar