Doğum Kontrol Haplarının Fayda ve zararları Nelerdir? | Moda Forumu

Doğum Kontrol Haplarının Fayda ve zararları Nelerdir?

doğum kontrol hapı
Paylaş
 

 Sizin de bildiğiniz gibi doğum kontrol hapları kalıcı veya geçici olmak üzere gebelik ihtimalinin azalmak için kullanılan ilaçlardır. University Of Oxford ortalama 27 bin tane rahim kanseri ve rahim ağzı kanseri teşhisi konmuş kadının verilerini ortalama 115 bin sağlıklı kadının verileriyle karşılaştırdı. Sonuç olarak doğum kontrol haplarının kanser riskini azalttığı yönünde bir sonuca ulaşıldı.  Doğum kontrol haplarını hiç kullanmamış kadınların binde 23 ünün ortalama 75 yaşından önce rahim kanserine yakalanmalarına rağmen, doğum kontrol kaplarını ortalama 5 sene boyunca kullanan kadınlarda bu oran binde 17 lere kadar geriledi. Doğum kontrol haplarını 10 senenin üzerinde kullananlarda ise 75 yaşından önce rahim kanseri görme oranı binde 13 olarak kaydedildi. Bu da 10 seneden fazla doğum kontrol haplarını kullanan kişilerin hiç doğum kontrol hapı kullanmamış kişilere oranla rahim kanserine yakalanma ihtimali yarı yarıya azalmakta.

Araştırmacılar son 50 yıl içerisinde 75 yaşının altındaki kadınlarda görülen ortalama 400 bin rahim kanseri vakasının, hastalar eğer düzenli olarak doğum kontrol hapı kullansalardı görülmeyeceğini kaydettiler.  Ayrıca bazı hastalar bir süre kullanmış olsalar dahi doğum kontrol haplarının bu olumlu etkisini üzerlerinde taşımaya devam ettiler.  Bunların dışında University Of Oxford’un The Lancet Oncology’de yayınladığı araştırma son 10 yılda 200 binin üzerinde kadının üzerinde yapılan çalışmaların bir ürünü. Bu araştırmaya göre; doğum kontrol hapları rahim kanserinin dışında rahim kanseri, yumurtalık kanseri, kalın bağırsak kanseri nin engellenmesinde ve kemik erimesinin yavaşlatılması, yumurtalıklarda oluşan kistlerin yok edilmesi ve bazı meme hastalıklarında da fayda gösterdiği kanıtlanmış durumda.

Doğum Kontrol Haplarıyla Kanser Arasında İlişki Varmıdır?

doğum kontrol hapı

Doğum kontrol hapları kalıcı veya geçici olmak üzere gebelik ihtimalinin azalmak için kullanılan ilaçlardır.

Ayrıca doğum kontrol haplarının meme kanseri yaptığıyla ilgili var olan kanının bilimsel hiçbir dayanağı yok. Tam aksine yukarıda da belirttiğimiz gibi istatistikler kadınlara has çoğu kanser türüyle mücadelede dahi kullanılabilecek kadar faydalı yanları olduğunu gösteriyor.  Ki uzmanlar; düzenli kullanıldığı takdirde % 50 oranında yumurtalık ve rahim kanserini engelleme durumunun söz konusu olduğunu söylüyorlar.  Çünkü kadınlarda her ay oluşan yumurtalığın üst kısmındaki açılmalar ve deformasyonlara bağlı bazı etkenlerin yumurtalık kanserini tetikleme ihtimali, doğum kontrol haplarının yumurtlamayı engellemesi dolayısıyla da çatlakları ve açıklıkları engellemesinden dolayı yumurtalık kanseri riskini kayda değer bir biçimde azaltıyor.

Bunun dışında herkesin bildiği üzere, doğum kontrol haplarının rahim duvarını inceltici bir etkisi var, ki döllenen yumurtanın yapışmasını engelleyen etkisi bu. İşte tam da bu yüzden rahim kanseri olma riskini azalttığını söyleyebiliriz. Tabi bu etkiler 10 yıl ve daha uzun süreli kullanımlarda kayda değer bir risk azaltıcı unsur olarak kaydedilse de 6 ay kullanan kadınlarda dahi uzmanlar, doğum kontrol haplarının kanser risklerini azaltıcı etkilerinin gözlemlendiğini söylüyorlar.

Böyle bir risk taşımasanız dahi doğum kontrol hapları çok fazla kadının şikayeti olan düzensiz adet, adet sırasında fazla kanama ve kanın durdurulamaması , ağrılı adet, sivilceler ve demir eksikliği anemisi gibi sık karşılaşılan rahatsızlıklara da iyi geldiği kaydedilenler arasında. Kısacası özellikle düzenli cinsel hayatı olan kadınların doğum kontrol haplarıyla ilgili halk arasındaki yaygın olan bazı olumsuz düşüncelerden etkilenmeden önce alanında uzman bir doktorla görüşerek doğum kontrol hapı kullanıp, kullanmamasının yararlarını ve zararlarını sormasında ve öğrenmesinde ileriki yaşlarda karşılaşılabilecek, hatta ölümcül olabilecek bazı hastalıkların şimdiden önüne geçmek açısından ciddi fayda var. Bilimin getirdiği nimetlerden faydalanmak çoğu zaman hayatları hatta gelecek nesillerin yaşam şekilleri, sağlıkları ve hayatlarını kurtarmak da önemli rol oynayabilir.

Bu yazı 480 kere okundu.
 • Site Yorum

6 adet yorum var.

 1. Aysel dedi ki:

  Dogum kontrol haplarini duzensiz adetlerde de veriyorlar diye duydum. Ne kadsr dogru ne kadar yanlis bilemiyorum. Adeti duzenlediyini soylemislerdi

 2. Medine dedi ki:

  Ben bu sekilde direk cocuk olusumuyla ilgili haplarin saglikli olabilecegine inanamiyorum. Sonucta cocuk olusumunu engelliyor.

 3. Zeynep dedi ki:

  Zorunda olmadikca bence kullanmayin. Baska korunma yollari var onlar daha mantikli

 4. Neslihan dedi ki:

  Doğum kontrol hapı benim adet döngümü bozmuştu

 5. elif dedi ki:

  düzeni bozduğu kesin de yine de alternatif biçok yönteme oranla tercihimdir

 6. Yasemin dedi ki:

  başka yöntemleri deneyebilirsiniz bu hapı tavsiye etmiyorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,One Hit Wonder Likit, Joyetech Elektronik Sigara,