Dekorasyon İnsan Hayatında Ne Kadar Önemli Olmalı | Moda Forumu

Dekorasyon İnsan Hayatında Ne Kadar Önemli Olmalı

dekorasyon
Paylaş
 

 

 

Dekorasyon en genel tanımıyla yaşam alanlarının kullanım amaçlarına uygun olarak en sanatsal, estetik ve verimli bir şekilde kullanılmasıdır. İnsan tarih boyunca yaşadığı alanı ve dahası çevresini de düzenlemek için çaba harcamıştır. İnsan yaşadığı mekan üzerinde gelişmeler kaydetmiş ve bu gelişmeler beraberinde insan yapımı birçok tasarımı beraberinde getirmiştir. İnsan yaşadığı çevreyi hep güzelleştirmeye çalışmıştır. Peki neden? Çünkü insanın yaratılışı gereği bir estetik kaygısı vardır. Bu kaygısı onu etrafını düzenlemeye ve tasarımlar yapmaya itmiştir.

 

Peki dekorasyon insan hayatında ne kadar önemli olmalı

 

Estetik kaygılarla donatılarak yaratılan insanoğlu, yaşadığı mekanın kendi psikolojisi üzerinde etkili olacağını düşünerek, nefes alıp verdiği ve zamanının çoğunu geçirdiği mekanı dekore etmeye çalışmıştır. Dekorasyonun ve yaşanılan mekanın insanın üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler bıraktığı su götürmez bir gerçektir. Tabi bunun yanında dekorasyon işinin bir de reel ve işlevsel bir yanı var. Dekorasyon; sözgelimi bir ev dekorasyonu veya bahçe tasarımı sizin zevkinizi ve ruhunuzu yansıtır. Yani örneğin evinize, bahçenize veya ofisinize misafirleriniz veya iş arkadaşlarınız geldiği zaman sizin estetik yapınızı görür ve sizin hakkınızda bir fikre sahip olurlar! Örneğin evinize gelen insanlar, sizin mekanınıza adım attıkları andan itibaren sizin kişiliğiniz hakkında farkında olmadan bazı sonuçlara varırlar! O halde dekorasyon eşittir siz demek!

 

Dekorasyonunuzda kullandığınız renkler sizin kişilik yapınız hakkında da bilgi verir karşınızdaki insanlara! Yani dekorasyonunuz, aynen kıyafetleriniz gibi sizin imajınızı belirler. İmajınızın da sizin için ne kadar önemli olduğunu söylemeye bilmem gerek var mı? Sizin hem psikolojinizi hem imajınızı ve uzun vadede belki de kariyerinize etki ediyor diyebiliriz.

 

Hatta bir atasözünde ”Dünyada mekan, ahirette iman.” denilmektedir. Yani atalarımız baştan olayı çözmüşler aslında. Dünyada mekanın, ferahlığın önemini ne kadar güzel vurgulamışlar öyle değil mi?

 

Bu yazı 201 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar