Çocuklarda Uyku Sorunu Nasıl Çözülür? | Moda Forumu

Çocuklarda Uyku Sorunu Nasıl Çözülür?

uyku sorunu
Paylaş
 

 

 

Uyku canlılarda fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişimi destekleyen hormonların harekete geçmesini sağlamaktadır. Bu nedenle çocuklarda kaliteli ve yeterli sürede uykunun önemi büyüktür. Uyku süresi insanlarda yaşa göre ters orantılıdır. Örneğin; yeni doğan bebek günde yaklaşık 17-18 saat uyurken, yaş ilerledikçe uyku süresi 8 saate kadar düşer. Bu yüzden yaşa uygun olarak uyuma saatlerinin düzenlenmesi sağlık açısından önemlidir.

 

 Uyku sorununun nedenleri neler olabilir?

 

Ebeveynin baskıcı ya da hoşgörülü tutumu, ilgi çekme isteği, karanlık korkusu, korkutucu rüyalar, uykuda korku (gece terörü) fiziksel ve duygusal ihtiyacın karşılanmaması gibi nedenler uyku problemine neden olabilir.

 

 Peki, uyku sorunu nasıl çözülür?

 

-Öncelikle anne babanın endişelenmemesi, çocuğun kendisine ait sağlıklı bir uyuma ortamını sağlaması gerekmektedir.

-Ebeveynler genel yatış kalkış saatlerini, kaliteli uyku sürelerini gözlemlemeli, belirli yatış kalkış saatleri belirleyerek bu saatlere uygun davranma teşvik edilmelidir.

-Yatış saati yaklaştığında çocuk için hareketli oyunlar yerini daha sakin oyunlara bırakmalıdır.

-Yatış saatinden önce ½-1 saat birlikte zaman geçirilmelidir. Bu zaman diliminde birlikte resimli kitaplara bakarak, kitap okuyarak ya da masal anlatarak uykuya hazırlanması sağlanmalıdır.

-Gün içerisinde bol oksijen alarak hareketli oyunlar oynamak gece uyku kalitesini arttıracaktır.

-Eğer anne baba ile birlikte uyumakta direnç görülüyorsa kendi yatağında uyumasının önemi yaşına uygun cümlelerle açıklanmalıdır. Ancak ayrı yatmama konusunda ısrar devam ediyorsa ara sıra odasına giderek kontrol edileceği söylenebilir hatta aralıklarla birlikte yatılabilir. Bu durumda yatağında yalnız bırakmak gerekmektedir.

 

Eğer karanlıktan veya hayaletlerden korkma durumu varsa, anlaşıldığı hissettirilerek aşağılayıcı ve alay edici cümleler kurmaktan kaçınılmalıdır. Yalnız uyumaları için teşvik etmek, yaşa uygun ifadeler kullanmak yalnız yatma konusundaki güveni artıracaktır. Uygulanan yöntemler sonucunda uyumlu davranış gözlemleniyorsa, yüksek maddi değeri olmayan ödüllerle uyuma davranışı ödüllendirilerek pekiştirilebilir.

 

Bu yazı 441 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
,Aspire Türkiye,şifalı taşlar