Çocuklarda Kıskançlık Belirtileri ve Mesajları Nelerdir? | Moda Forumu

Çocuklarda Kıskançlık Belirtileri ve Mesajları Nelerdir?

kıskanclık
Paylaş
 

Çocuklarda Kıskançlık Belirtileri ve Mesajları Nelerdir?          Çocuklarda rahatsız olunmuş durumları bildirmek çoğu zaman simgesel ve mesaj yollu olarak gösterilmektedir. Bu bağlamda çocuklarda kıskançlık belirtileri ve mesajları kendini en çok yatağını ıslatma olarak tezahür eder. Bununla birlikte ilgiyi küçük kardeşin üzerinden alıp kendi üzerine çekmek için de çeşitli aşırı hareketlere, saldırgan tavırlara bürünmeleri fazlaca olasıdır.

 

 Çocuklarda Kıskançlığın Sebepleri Nelerdir?

 

Çocuklarda kıskançlık bazen anneyi babadan ya da babayı anneden şeklinde cereyan etse de çoğu zaman küçük kardeşe duyulan kıskançlık aile içinde çeşitli iletişim kopukluklarına ve mutsuzluklara sebep olmaktadır. O zamana kadar ailenin tek çocuğu olarak ilgiye ve alakaya alışkınlık olan çocuklar, bebek gelmesi ile birlikte huzursuz ve asabi tepkiler vermeye, kendilerini dışlanmış hissetmeye, iç dünyaya dönme veyahut saldırgan davranışlarda bulunma gibi kişilik bozuklukları sergileyebilirler. Bazı durumlarda ise çocuğun kıskançlığı sıra ve okul arkadaşlarına, öğretmenlerine karşı da olabilmektedir. Böyle münferit ve genel geçer durumlarda da çocuklarda kıskançlık duygusunun en aza indirilmesi için anne çocuk ilişkisi bağlamında ebeveynlerin dikkat etmesi ve yapması gerekenler mevcuttur.

 

 Çocuklarda Kıskançlığı Gidermek İçin Yapılması Gerekenler?

 

Özellikle küçük kardeşe olan kıskançlık, çocuklar ergenlikten çıkana kadar tamamen bitmeyecek olsa da kıskançlığı en aza indirgemek ve zararsız seviyeye çekmek için yapılacak belli başlı hususlar mevcuttur. Öncelikle kardeşler arasındaki kıskançlığı gidermek için çocuklar arasında eşit ve paylaşımcı vakitler ayırmaya özen gösterilmelidir. Büyük çocuğun kendini dışlanmış hissetmemesi için küçük çocukla oynanan oyunlara davet edilmesi ve her daim özel hissetmesi sağlanmalıdır. Bununla birlikte kardeşini rakip değil aileden biri olarak görmesi için çeşitli telkinlerde de bulunulabilir. Son olarak küçük kardeşe hediye alınırken büyük çocuğun da ihmal edilmemesi önemli bir noktayı oluşturmaktadır.

 

 

 

 

Bu yazı 966 kere okundu.
 • Site Yorum

9 adet yorum var.

 1. Deniz dedi ki:

  ben de küçükken babamı çok kıskanırdım. Annemden dahi. Hiçbir mantıklı açıklaması yok ama ilginin bende olmasını isterdim.

 2. Duygu dedi ki:

  Benim kızım da ikinci çocuğum olduktan sonra inanılmaz bir kıskançlığa başlamıştı. Eğitmesi ve alıştırması çok zor oldu. bir bilene uzaman danışarak önlem almak gerekiyor.

 3. Ruhi dedi ki:

  Önlem almak birşeyler yapmak istiyorsanız, kesinlikle kızmadan bağırmadan oyun yoluyla anlatmaya çalışın. Birebir kendi üzerinden değil de, oyundaki karakterler üzerinden anlatılanlar çocukların kafasında kendilerine yönelik dersler olarak kalıyor

 4. timur dedi ki:

  genelde ufak yaşlarda kardeşler arasında oluyor bazen sevgi göstermek gerekir

 5. savaş dedi ki:

  benim çocuğumda ne kadar istemesek de çok kıskanç özellikle oyuncaklarını hiç paylaşmıyor

 6. mürsel dedi ki:

  kreşte bu sorunla çok uğraşıyoruz nasıl çözeceğiz hiç bilmiyorum

 7. özcan dedi ki:

  okul çağındaki çocuklarda cok sık rastlanan bir durum ama tamamıyla yaş ile ilgili bir durum..

 8. rıza dedi ki:

  özellikle 2 çocuk varsa sorun oluyor büyük küçüğü kıskanıyor bazen

 9. Mehmet dedi ki:

  çocuklardaki kıskançlık krizlerini görmezden gelmeyin yoksa sonuçları çok fena oluyor ne yazık ki

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar