Çocuklarda Kış Hastalıklarına Karşı Alınması Gereken Önlemler | Moda Forumu

Çocuklarda Kış Hastalıklarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

kış hastalıkları
Paylaş
 

 

 

Bağışıklık sistemi hassas olan çocuklar, kış hastalıklarında yetişkinlerden daha fazla olumsuz etkilenmektedirler. Kışın fazlaca görülen influenza(grip), nezle, bronşiolit, zatürre(pnömoni), sinüzit gibi hastalıklar eğer önlem alınmazsa çocuklar için kabus olmaktadır. Onları bu hastalıklardan korumak için anne ve babanın bazı önlemler alması gerekmektedir.

 

BULUNDUĞU ORTAMI HAVALANDIRMAK

 

Çocuklarda başlayan basit bir üst solunum yolu enfeksiyonları daha sonra ciddi bir hal almaktadır. Bu enfeksiyonlara sebebiyet veren mikroplar, havalandırılmayan ortamlarda daha çabuk çoğalabilmektedir. Hava soğuk üşütür, diye havalanmayan ortamlarda aslında çocuk için daha fazla mikrop hazırlamaktayız. Bu yüzden çocuğun bulunduğu ortamları havalandırmak ve onu dış ortamlara çıkartmak gerekmektedir.

 BOL SIVI TÜKETMEK

 

Bu gibi hastalıkların önlenmesinde bol sıvı tüketmek, dinlenmek, elleri sık sık yıkamak, düzenli ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir.

 

MEYVE VE SEBZE TÜKETMEK

 

2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmiş çocuk bu hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır. Fakat siz de ek olarak çocuğunuza yedirdiğiniz meyve ve sebzelerle onu oluşacak bir hastalık durumundan daha kolay korursunuz. Antioksidan özelliği olan ceviz, kuruyemiş, kuru kayısı, dut gibi yiyecekler de bolca tüketilmeli, balık, bal ve pekmez de beslenme öğününe eklenmelidir.

 

İMMUN SİSTEMİ ARTTIRMAK

 

Çocuğun yapmış olduğu düzenli spor, yüzme ve bunun gibi şeyler immun sistemini arttıracaktır. Bu yüzden çocuğu böyle şeyler yapması için teşvik etmek hem sağlığını koruyacak hem de sosyal bir çevre edinmesini kolaylaştıracaktır. Güneşte bulunan D vitamini de çocuğun immun sitemini arttıracaktır. Yazları düzenli olarak güneşe çıkmak, kış geldiğinde kabusu olacak hastalıklardan korunmasını sağlayacaktır.

 

DÜZENLİ DOKTOR KONTROLÜ

 

Düzenli yapılan doktor kontrollerinde çocuğun kan sayımı, vitamin ve demir düzeylerine bakılmaktadır. Herhangi bir düşüklük durumunda çocuk hasta olacağı için bu düzeylerin bilinmesi ve bir düşüklük olduğunda tedavi edilmesi çocuk için alınabilecek önlemlerden biridir.

 

Bu yazı 241 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar