Chat Yapmak Nedir? | Moda Forumu

Chat Yapmak Nedir?

chat 2
Paylaş
 

 

Chat kelimesi Türkçe dilinde sohbet anlamına gelir. Günümüzde insanların büyük bir kısmı interneti aktif bir şekilde kullanmaya özen göstermektedir. İnternet bilgiye kısa yoldan ulaşmanın en kolay yöntemlerinden biri olarak kendisini gösterir. Aynı zamanda sadece bilgi aktarımı değil, eğlence ve hoş vakit geçirmek için de en ideal ortamlar arasında yer aldığını söylemek mümkün olacaktır. İnternet teknolojinin her geçen gün geliştirilmesine paralel olarak, artık iletişimin bu mecralar üzerinden gerçekleştirilmesine de olanak sağlanmaktadır. Öyle ki internet üzerinde bulunan belirli platformlarda öncelikle nickname belirleyerek, sosyal görüşme sitelerine aktif bağlantı sağlamak mümkündür. Bu sitelere genel olarak verilen isim ise sesli chat uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde internet üzerinden hiç tanımadığımız, ancak kültürü hakkında bilgi edinmek istediğimiz kişiler ile görüşme imkanı elde etmek mümkün hale gelecektir.

sohbet

Sadece tanımadığımız kişiler ile değil, aynı zamanda tanıdığımız kişiler ile sözleşip, aynı platform üzerinde aktif olarak da sesli ve görüntülü görüşme imkanı elde edilebilecektir. Peki sesli sohbet siteleri nasıl oluşturulmaktadır? Sesli chat nedir? Sesli sohbet sitelerinin genellikle programlama dilleri ortaktır. Aynı zamanda da hazır scriptlerden yararlanarak oluşturulur. Bu tür platformları kullanmak için en çok gerekli olan üyelik sisteminin gereklerini yerine getirmektir. Ancak bazı chat sitelerine giriş yapmak için takma isim yazmak ve bir şifre oluşturmak yeterli olacaktır. Bazı sesli sohbet sitelerinde ise sohbete başlamadan önce mutlaka ve kalıcı üyelik elde edilmesi şart olacaktır.

Chat programları bilindiği gibi insanların birbirleri ile aktif bir şekilde bağlantı kurarak görüşmelerine olanak sağlamaktadır. Bu siteler üzerinden program ara yüzü sayesinde hem yazılı, hem sözlü hem de görüntülü olarak görüşme yapma imkanı söz konusudur. Bilindiği üzere chat sistemleri ilk olarak sözlü bir şekilde gerçekleştiriliyordu. Akabinde ise bu sisteme kameraların eklenmesiyle birlikte görüntülü sohbet etme imkanı yaratıldı. Son zamanların teknolojisiyle de birlikte mobil sohbet uygulamaları geliştirilerek, insanların diledikleri her an ve her yerden sohbetlere aktif bir şekilde katılım sağlamaları mümkün hale getirilmiştir. Bu bağlamda chat yapmanın insanlar açısından çok faydalı bir sistem olduğunu da söylemek mümkün olacaktır.

Bu yazı 1324 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.