Cenin Pozisyonu Nedir? | Moda Forumu

Cenin Pozisyonu Nedir?

cenin
Paylaş
 

Cenin Pozisyonu Nedir?   Cenin insanlarda gebeliğin 3. ayından sonraki embriyoya verdikleri isim anlamına gelmektedir. Ceninin boyu ortalama olarak 30 cm ağırlığı da yaklaşık olarak 900-950 gramdır. 7.ayda ceninin boyu 35 cm’e, ağırlığı ise 1.300-1.400 grama ulaşmaktadır. Cenin cilt, saydamlığıyla kırmızı görünümünü kaybetmektedir. 8. ayda boyu 40 cm kilosu da yaklaşık olarak 2.000-3.000 gram arasındadır. Bu ayda doğan çocukların yaşama olasılığı yüksektir. 9. ay, çocuğun ana rahminde gelişmesini tamamlamış olduğu aydır. Boy 50 cm’e ve ağırlık da 3.000-3.500 grama ulaşır.

 

 Anne Karnında Cenin Pozisyonu

 

Bebek anne karnındaki amniyon sıvısı sayesinde hareket eder. Anne karnındaki amniyon sıvısı bebeğe rahatça hareket etme şansı verir. Bebek, doğum yaklaştıkça anne karnında son pozisyonunu alır.

 

Anne karnında bulunan bebek kollarını ve bacaklarını kıvırıp anne rahmine sığmaya çalışır. Bebeklerin istatistik olarak %96’sı bu pozisyonda beklemektedir. Bebeğin bu pozisyonda anne karnında beklemesi Anne çocuk bağının kurulmasında ki ilk adımdır.

 Anneler Bebeklerinin Hangi Şekilde Durduğunu Nasıl Anlarlar?

 

Bebeklerin duruşunu anlamak için öncelikle bebeğin tekmelerine bakılmalıdır. Tekmeler bebeğin pozisyon almasına yardımcı olan eylemlerdir. Bu eylemler sayesinde de anne adayları bebeklerinin aldıkları şekli anlayabilirler. Ancak yine de annenin ki sadece tahminden ibarettir. Gerçek duruşu sadece doktorlar anlayabilmektedir.

 Cenin Pozisyonunun İnsan Hayatındaki Etkileri

 

Doğduktan sonra insanlar üşüdükten sonra daha çabuk ısınmak amacı ile cenin pozisyonuna geçerler. Adet sancısı vb. karın ağrılarında ağrıyı en aza indiren pozisyon cenin pozisyonudur. Depremde enkaz altında kalındığında eğer mümkünse, bu pozisyon önerilmektedir. Metabolizmanın hızı bu pozisyonda en düşük olduğu için enerji tasarrufu sağlamaktadır. Psikolojide cenin pozisyonunun tanımı anne karnındaki huzurlu ortama dönme arzusu olarak kabul görmektedir. Yüksekten düşmekte olan veya kaza yapmakta olan bir insan farkında olmadan yine bu pozisyonu almaktadır amaç yüzey alanını en aza indirerek görebileceği zararın boyutunu indirgemektir.

 

Bu yazı 1508 kere okundu.
  • Site Yorum

4 adet yorum var.

  1. toprak dedi ki:

    sadece doğumda değil deprem trafik kazası gibi durumlrda da cok işe yarayan bir duruş pozisyonu

  2. leman dedi ki:

    insanoğlunun en rahat ettiği pozisyon cenin pozisyonudur

  3. Yasemin dedi ki:

    bir ben rahat edemiyorum nedense bu pozisyonda ben mi sıkıntılıyım anlamadım 🙂

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.