Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir? | Moda Forumu

Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

bulasıcı hastalıklar
Paylaş
 

Sağlık

 

Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?  Bulaşıcı hastalık türleri bakteri, virüs ya da parazit tarzı organizmalardan kaynaklı olarak oluşan hastalıklardır. Organizmaların birçoğu insan vücudunun içinde ya da dışında yaşama faaliyeti gösterebilir. Aslında zararlı değildir hatta yararlı bile olabilmektedir. Fakat bazı durumlarda çeşitli hastalıklara neden olabildiği de görülmüştür. Bazı bulaşıcı hastalık türleri insandan insana bulaşabilir. Fakat bunun yanı sıra böcek ya da hayvan ısırması ile de bulaşma gösterebilir. Bulaşıcı hastalıklar bulgu ve semptomlar olarak değişim gösterir. Genellikle ateş ve titreme gibi şeyler görülür. Bulaşıcı hastalıklar orta seviyede olduğu zaman sağlık düzeni için ev bakımı ile iyileştirilebilir. Örneğin kızamık ya da su çiçeği gibi bulaşıcı hastalık türleri aşı yöntemi ile ortadan kaldırılabilir.

 

 Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

 

Tüm bulaşıcı hastalıklar kendine has özellikler taşır. Bunun aksine farklı bulaşıcı hastalıklar aynı bulguları da gösterebilir. Bu bulgular; Ateş, iştah bozukluğu, halsizlik, bitkinlik ve kaslarda oluşan ağrılar belli başlı bulgular arasında yer alır. Bazı durumlarda doktora gidilmesi gerekebilir. Doktora gidilmesi gereken durumlar arasında; bir hayvan ısırığı, nefes almada zorluk çekme, öksürük artışı, ateşin yanı sıra şiddetli baş ağrıları, cilt üzerinde şişlik gibi bulgular gözüktüğü zaman sağlık derecesi için tıbbi yardım alınması gerekebilir.

 

Bulaşıcı hastalıklar belli sebeplerden doğarak oluşur. Bakteriler; tek hücreye sahip olup boğaz ağrılarına, idrar yollarında bozulmaya ve tüberküloz gibi hastalık başlangıçlarına neden olur. Virüs; bakterilerden bile daha ufak olan virüsler soğuk algınlığından daha ciddi hastalıklara kadar sebep oluşumu görülür. Mantarlar; mantar hastalığında birçok çeşit bulunur akciğer ve sinir hastalıklarında da etkisi görülmektedir. Parazitler; sivrisinek ısırması ve sıtma yolu ile oluşan bulaşıcı hastalık türlerine girer. Bazı parazitler hayvanların dışkısı ile insana bulaşabilir bunun yanı sıra tehlike oluşturabilir.

Bu yazı 673 kere okundu.
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. Mehmet dedi ki:

  genellikle ocak şubat aylarında grip salgını baş gösteriyor dikkat etmek lazım bu aylarda.

 2. özkan dedi ki:

  bulaşıcı hastalıklardan korunmak için yakın temastan kaçınılmalı diye biliyorum..

 3. rıza dedi ki:

  grip özellikle en tehlikeli bulaşıcı hastalıkların başında gelmektedir

 4. Gülşen dedi ki:

  Fazla bilgim yok ama türlü türlü bulaşıcı hastalıklar bulunuyor. Hava yoluyla bulaşan, yiyeceklerle bulaşan, aids falan daha devam ediyordur.

 5. Yasemin dedi ki:

  grip en kötüsü evde birisi oldu mu herkes oluyor mecburen

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar