Beyin Tümörü Nedir ve Belirtileri Nelerdir? | Moda Forumu

Beyin Tümörü Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

beyin tümörü
Paylaş
 

Beyin Tümörü Nedir ve Belirtileri Nelerdir?     Beyin Tümörleri her yaştan insanda görülebilme olasılığına sahiptir ve bu tümörlerin oluşma sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Beyin tümörlerinin belirtileri (iyi huylu ya da habis) tümörün büyüklüğü, hücre tipi ve bulunmakta olduğu bölgeye göre değişiklikler gösterebilir. Belirtiler tümörün oluştuğu bölge beyne baskı yapmaya başladığı zaman ve sinirlere zarar vermeye başladığı zaman ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda beyinde bulunan sıvının dolaşımı tümör sebebiyle sekteye uğraması sonucunda da bazı belirtiler görülebilmektedir.

 

 Beyin Tümörü Belirtileri

 

Baş ağrısı bir beyin tümörü belirtisi olabileceği gibi beyinde oluşan ve ciddi bir sorun olan tümörlerle alakası da olmayabilir. Baş ağrısının strese, kötü beslenmeye, vücudun susuz kalmasına bağlı olarak pek çok değişik farklı nedenle de oluşabileceğini de unutmamak gerekmektedir.

Beyindeki tümörün neden olduğu baş ağrıları en çok şiddetini gösterdiği zaman dilimleri sabah saatleridir. Uykudan uyandığınızda baş ağrısı hissetme, eskiden bir baş ağrısı problemi olmayıp son dönemde sık sık baş ağrısı yaşama, baş ağrılarının zaman içerisinde daha da sıklaşması, baş ağrısı ile birlikte mide bulantıları ve kusmalar görülmesi baş ağrısının beyin tümörü sebebiyle gerçekleştiğinin habercisi olabilecek ipuçlarıdır.

 

 Uyuşukluk ve Görme, Konuşma ile Alakalı Sorunlar

 

Uyuşukluk durumu genel olarak beyindeki tümör belirli boyutlara ulaştığında görülür. Tümör beyinde büyüme gösterdikçe ve kafatasının içinde, çevresinde bulunan dokulara baskı yaptıkça uyuşukluk durumu ortaya çıkmaktadır ve şahsın normal olandan daha fazla uykuya ihtiyaç duymasına sebep olabilir. Tümör nedeniyle gözlerde bozukluk, nesnelerin biçimlerinin sanki dalgalanıyormuş gibi görülmesi, net görmede yaşanan problem, tünel görüş, çift görme durumu ve görüş kaybı gibi problemler yaşanabilir. Konuşurken kelimelerin unutulması ya da kelimelerin tam telaffuz edilememesi, telaffuzda yaşanan benzeri problemler ve konuşulanları anlayamama gibi problemler yaşanabilmektedir. Bu ve bu tarz belirtiye sahipseniz vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.

 

Bu yazı 301 kere okundu.
  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. Yaşar dedi ki:

    Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarabiliyor ama böyle ciddi problemler geç kalmak çok kötü.

  2. nebi dedi ki:

    beyin tümörü herhalde ameliyatı ve mücadelesi en zor tümörlerden bir tanesi

  3. Yasemin dedi ki:

    çok ciddi bir hastalık dikkat etmek lazım. erken teşhis çok önemli

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,One Hit Wonder Likit, Joyetech Elektronik Sigara,