Beyin Felci Nedir? Belirtileri Nelerdir? | Moda Forumu

Beyin Felci Nedir? Belirtileri Nelerdir?

beyin felci
Paylaş
 

            Beyin Felci Nedir? Belirtileri Nelerdir?       Beyin Felci halkımızın bildiği adıyla inme son dönemlerde sık gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Hastalığın sebeplerinden bazıları boyun bölgesinde ve beyin damarlarında görülen rastgele şişmelerdir. Beyin Felci küçük çocukların da hastalanmasına sebep olabilir.

 

Uzman doktorların rahatsızlık verici sinir sistemi bozukluğu olarak tanımladığı Beyin Felci hastalığında erken teşhis önemlidir. Beyin Felci nedenlerinden birisi de beyine yeterli oksijen gitmemesidir.2,5-3 kg dan daha hafif doğan bebeklerde sık görülebilen bir hastalıktır. Beyin felci olan çocuğun diğerlerine göre daha inatçı ve sinirli olduğu yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir. Beynin yeterli düzeyde ve sürede çalışmaması bu inatçı ve sinirli davranışların sebebi olarak gösterilmiştir. Bu nedenle Beyin Felci bütün vücudu etkisi altına alabilir ve kol-bacak bölgesinde hareket zorluğuna neden olabilir.

 Beyin Felcinin Belirtileri Nelerdir?

 

İlk belirtileri kol ve bacaklarda hareket zorluğu görülür. Bunun sonrasında bilinç kaybı, konuşma güçlüğü, anlama zorluğu gibi belirtiler göstermeye başlar. Görme bozuklukları, baş ağrısı, konuşurken kurulan cümleyi unutma, istemsiz saçmalama ve cümlelerdeki tutarsızlık gibi belirtileri de vardır.

 

 Nasıl Tedavi Edilir?

 

Beyin Felcinin kesin bir tedavisi yoktur fakat alınan önlemler ile hasta daha rahat yaşayabilir. İlk önce hastalığın daha fazla ilerlemesini önlemek ve gerekli bazı önlemleri almak gerekir. En yaygın kullanılan tedavi yöntemi fizik terapidir. Yapılan egzersiz hareketleriyle hastanın kullanamadığı eklem ve kasları yumuşatılır. Dikkat edilmesi gereken egzersizlerin düzenli olarak sürekli yapılmasıdır. Fizik terapiden başka ilaç tedavisi de uygulanabilir, ilaç tedavisi fizik terapisi için yapılan bir hazırlıktır. Bazı hastalarda eklemlerdeki rahatsızlıkları kısa sürede gidermek için cerrahi müdahale de yapılabilir. Yapılan ameliyatlar risk taşımaz ve kısa sürede iyileşme gösterir.

 

 Beyin Felci Öldürür Mü?

 

Teşhisi geç yapılırsa dolayısıyla müdahalede geç kalınır bu nedenle beyin felci ölümcül olabilir. Beynimiz çok hassas bir organ olması nedeniyle Beyin Felci rahatsızlığı kesinlikle önemsenmelidir. Belirtiler gözlemlendiğinde vakit kaybetmeden mutlaka uzman doktorlara gidilmelidir.

 

Bu yazı 238 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. sertaç dedi ki:

    Allah korusun inanılmaz kötü hastalıklar ve bir anda olabiliyor off

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,One Hit Wonder Likit, Joyetech Elektronik Sigara,