Bebeğinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız? | Moda Forumu

Bebeğinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

anne bebek
Paylaş
 

 

Ağrı bebeğimizin bedenindeki rahatsızlığı duyusal ve duygusal olarak dışa vurumuna sebep olur.

 

 Bebek ​​​​​​Rahatsızlığını Nasıl Dışa Vurur?

 

Bebekler bu durumda genellikle her zamankinden daha huzursuz olurlar. Anneler bazen bunu fark etmeyebilir yahut uykusuzluktan, bezinin değişmesi gerektiğinden dolayı olduğunu düşünebilir. Bu durumlar ortadan kaldırıldığı halde huzursuzluk devam ediyorsa ancak şüphelenirler. Halbuki bebek bakımı her zaman dikkat isteyen bir sorumluluktur. Diğer belirtiler ise bebeğin elini ağrıyan yere götürmesi, oraya dokunulunca acı hissetmesi ve aniden tepki vermesidir.

 

 Bebeklerde En Sık Hangi Durumlara Rastlanır?

 

– Henüz yeni doğmuş bebeklerde genelde gaz sancısı olabilmektedir. Gaz sancısına sebep olan şeyler ise; bebeğin göğüs ucunu kavramayı henüz tam öğrenememiş olması ve hava yutması, ayaklarının soğuktan korunur halde olmaması ve annenin beslenmesine dikkat etmemesi olabilir. Bebeğiniz ayaklarını karnına doğru çekiyorsa yahut aniden ağlamaya başlıyorsa bu gaz sancısının belirtilerindendir. Çözümü ise bebeğinizin her süt emişinden sonra sırtını yukarıdan aşağıya doğru sıvazlamak, yatar pozisyonda iken bacaklarını karnına doğru hafifçe ittirip geri çekmek ve bunu tekrarlamak, ayaklarını sıkı giydirmek ve annenin beslenmesine dikkat etmesi (zararlı yiyecek ve içeceklerden kaçınması, kan grubuna göre beslenmesi) gerekmektedir.

 

– Kulak rahatsızlığı da bebeklerde sık rastlanabilen rahatsızlıklardandır. Orta veya dış kulak iltihabı, diş çıkarma, soğuk algınlığı, kabakulak

ve kulağa darbe alınması bu durumun sebeplerindendir. Belirtileri ise; uykusuzluk, kulağı çekiştirmek, ağlamak, hafif ateş ve kulak akıntısı olabilir. Bunun en doğal çözümü ise bebeğinizin kulağına bir kaç damla anne sütü damlatmaktır.

 

– Bebeklerde ilerleyen pamukçuk da ​​​​sancı yapabilmektedir. Bebeğin memeyi reddetmesi ya da emerken sürekli ara vermesi belirtilerdendir. Bebeğinizin dilini, pamuklu bir bezi karbonatlı suya batırarak hafifçe silmeniz ve bunu her gün iki üç kez tekrarlamanız size olumlu sonuç verecektir.

 

Bu yazı 251 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar