Basur Nedir ve Nedenleri Nelerdir? | Moda Forumu

Basur Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

hemoroid
Paylaş
 

Basur Nedir ve Nedenleri Nelerdir? Basur birçok insanın muzdarip olduğu bir hastalıktır. Hastalık sonrası tedavi süreci insanlar için can sıkıcıdır. Hastalığın oluşma bölgesi, hastalıktan utanma gibi etkenler hastalığın tedavisi süresini ya uzatır ya da tedaviye cevap alınamayabilir. Bu yüzden basura etki eden nedenleri bilmeli ve buna uygun bir yaşam sürmeli ki bu hastalığa bulaşmayalım.

 

 Basurun çeşitleri

 

Basur iç basur ve dış basur olarak ikiye ayrılır. İkisinin de oluşumu benzer nedenlerdendir. Basurun meme denilen bir yapıyla dışta görülmesine dış basur denir, diğer çeşidi iç basurdur.

 

 Basur neden olur?

 

Basurdan korunmak için neden başur olur sorusunun cevabını bilmemiz gerekir. Basurun oluşumun tek bir sebebi yoktur, birçok sebebi vardır. En önemli etken kronik hale gelmiş kabızlıktır. Kabızlık esnasında dışkılama yaparken ıkınma ve makat bölgesinin zorlanması basura davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden ilk önce kabız olmaktan kaçınılmalıdır. Peki, kabızlıktan nasıl kaçınırız. Tabiki düzgün ve düzenli beslenme şekliyle. Sürekli kuru gıda ile beslenmek, meyve ve sebze tüketimini gerektiği kadar yapmamak ve bol su içmemek kabızlığın ana sebeplerindendir.

 

Basur temelinde basit bir anlatımla makat bölgesinde yer alan damarların tıpkı bacaktaki varisler gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Makat bölgemizde toplayıcı damarlar vardır bu damarların genişlemesi ve kıvrılması ve kanın bu kıvrımlara dolarak şişlik yapmasından dolayı oluşan bir hastalıktır. Bunların dışında günlük yaşamdaki bazı alışkanlıklarımızda basur oluşumuna destek vermektedir. Bu alışkanlıkları şöyle sıralayabiliriz. Kronik kabızlık ve ishal olmak, dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığı, tuvalet ihtiyacı olmasına rağmen ertelemek, tuvalette uzun süre oturmak, yaşlılık ve hamilelik te basurun oluşmasına neden olabilir ve bir de hareketsiz bir yaşam tarzı.

 

Bu nedenlere dikkat ederek yaşarsak basura yakalanma ihtimalimiz azalır. Unutmayın önlem almak tedavi olmaktan kolaydır.

 

Bu yazı 578 kere okundu.
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. Yasemin dedi ki:

  genelde acı yemekle ilgili olduğu söylenir ama yazınızı okuyunca bunun çok önemli olmadığını anladım

 2. cemil dedi ki:

  basur genç yaşlı her kesimi tehdit eden bir hastalık ne var ki tedaviler çok başarılı

 3. rüveyda dedi ki:

  basurun en temel sebebi yeme içme alışkanlıklarımızdır hamur işleri ve ekmek birincil sebebidir

 4. melek dedi ki:

  basur genel olarak kalıcı da olabiliyor kabızlık sorunu çekenlerde çok görülür.

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Aspire Türkiye,şifalı taşlar