Astroloji Biliminin Kadınlar Üzerine Etkisi | Moda Forumu

Astroloji Biliminin Kadınlar Üzerine Etkisi

astroloji
Paylaş
 

Bilimlerin en eskisi olarak kabul edilen astroloji, yazılı tarihin en başından beri var olmuştur. Bu bilim dalı gezegenlerin ve yıldızların insanlar üzerine ne tür etkiler oluşturduğuyla ilgilenir. Astroloji bilimi, Mezopotamya da görülmüş, yunan uygarlığıyla kendisini geliştirmiş ve sonrasında günümüze dek uzanmıştır. Bu uzanma sürecinde aynı zamanda diğer bilim dalları üzerine de etkisini göstermiştir. Ancak zamanla bilimin ilerlemesi ve insanların daha somut deliller talep etmesi nedeniyle etkisi günümüz koşullarında zayıflamıştır.

Astrolojinin kadınlar üzerine etkisi

Erkekler ve kadınlar açısından bakacak olursak bu bilim dalına olan ilgi ve merak kadınlar arasında çok daha yaygındır. Erkeklerin pek azı bu bilimle alakalıdır diyebiliriz. Ancak kadınlar tarafında durum çok daha farklıdır. Özellikle bayanlar, astroloji üzerine aktif kesimi oluşturur ve bu dalın yüzyıllar boyu ilerlemesine asıl katkıyı sağlamış kesimdir.

Çevrenizde tanıdığınız bayanların büyük kısmının hayatının bir yerinde mutlaka bir astroloji bilimi bulunur. En azından haftalık burç yorumlarını okuyan kadınlara ömrünüz boyunca birkaç kez doğaçlama olarak rastlamanız olasıdır.

Astrolojinin tarihçesi nasıldır?

Tarih kadar eski olan astroloji, zaman açısından insanlık kadar eskidir diyebiliriz. Günümüz bilimlerinin adının anılmadığı dönemlerde bu dal üzerine pek çok çalışma yapılmıştır. Ayrıca hemen her uygarlık bu dönemde astroloji ile ilgilenmiştir.  Yapılan çalışmalarda durumun bu şekilde olduğuna dair pek çok kanıta rastlanmıştır. Mısır, Hint uygarlığından tutunda Arap uygarlığına kadar faal bir bilim olduğu bu kanıtlar arasındadır.

Astrolojiye dair ilk kanıtlar ne zaman ortaya çıkmıştır

İlk olarak astrolog olan kişilerin kimler olduğu netlik kazanmış değildir. Fakat günümüze dair ulaşan belgeler üzerinden yapılan değerlendirmelerde ilk kaydedilen kanıtlar m.ö 3000’li yıllarda Kaldeliler tarafından oluşturulmuştur. Bu yıllarda günümüz ırak topraklarında ilk özgün eserler dünya tarihine kazandırılmıştır. Ancak bazı uzman kişilerce bu bilimin çok daha eski yıllara dayandığı ifade edilmektedir. Ancak bu yönde herhangi bir net delil görünmemektedir.

Astroloji toplumda nasıl bir yer edinmiştir

Bir takım kişilere göre astroloji ile insanların geleceğiyle ilgili bilgi verildiği düşünülürken, çoğunluk tarafından kabul edilen bu dalın bir anlatıcı olduğudur. Bu durumu hava durumunda bir kaç gün sonra yağmurun yağacağının söylenmesi şeklinde benzetme ile anlatabiliriz. Bu haberde yağmurun yağacağı tahmin edilir. Hava durumunda yağmur yağacak diye yağmur yağmaz. İste astroloji bilimi de çoğunluk tarafından bu şekilde ifade edilmektedir.

 

Bu yazı 257 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. ahu dedi ki:

    bana göre güneş sistemindeki gezegenlerin üzerimizdeki tek etkisi yer çekimidir:)

Bir yorum bırak

Sitede yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
internetten para kazanma,Elektronik Sigara,One Hit Wonder, 2. el makina