Greyfurtun yaşamımıza katkıları

greyfurt
Paylaş
 

Greyfurtun yaşamımıza katkıları…Türk milleti tarafından fazla tercih edilmeyen meyveler arasında yer alan greyfurtun aslında sağlığımız için önemi çok büyüktür. Tadının hafif ekşi ve acı olması insanlar tarafından tercih edilmemektedir. Greyfurt sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır. İçerisinde vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. En başta A,C,E,K vitaminleri dahasında ise demir, magnezyum, kalsiyum, çinko gibi önemli mineralleri içerisinde barındırır.

 

 • Greyfurtun faydalarına gelecek olursak ilk başta Türk halkının en çok kullandığı nikotinin vücuttan dışarı atılmasını sağlayarak, sigaraya duyulan arzuyu,isteği azaltmaya yardımcıdır.

 

 • Kolesterolü olan insanların kolesterolünü dengelemeye yardımcıdır.

 

 • Eğer sindirim sisteminiz yavaş çalışıyorsa, sistemin sağlıklı ve daha hızlı çalışmasını sağlar. İçerisinde bulunan fazla lif sayesinde kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

 

Greyfurtun en önemli  faydalarından biri ise kansere karşı etkili olmasıdır. Kanser, hücrelerin kontrolünü kaybedip büyümesi ve çoğalmasıdır.  Türkiye’de kanser artık o kadar günlük bir hastalık haline geldi ki neredeyse her yıl 140 bin kişi kanserden hayatına son veriyor. Bu rakamların ise 20 yılda 500 bine kadar çıkması bekleniyor. Düşünüldüğünde bu rakamlar çok ciddi rakamlar. Vücudumuzun hücrelerine karşı savaş açmak için greyfurt çok faydalı bir besin haline geliyor. Greyfurt vücudumuzda ki oluşabilecek enfeksiyonlara, kanserojen maddelere savaş açarak mücadele eder. Kanser riskini ciddi ölçüde azalmaya yardımcıdır. Günlük 2 tane greyfurt alımı, kanser riskini azaltır.

 

Belli bir yaştan sonra görme problemlerimiz ortaya çıkar.Günümüzde ise bu sınır 40 yaşlarına kadar düşmüştür.Pembe greyfurt görme problemimize de yardımcı olmaktadır.Günlük yaptığımız işlerden dolayı göz tansiyonu,göz yorgunluğu gibi sıkıntılarımız oluşur.Bu sıkıntıları pembe greyfurt ortadan kaldırır ve oluşumunu engellemeye de yardımcıdır.

 

Greyfurt ve fazla kilolar arasındaki ilişki nedir?

greyfurt

Greyfurt ülkemizde pek bilinmese de oldukça faydalı bir meyvedir..

 

Türk kadınının en büyük problemlerinden biri de fazla kilolarıdır. Genelde Türk kadını etli butlu bir yapıya sahiptir ve kadınlar bu durumdan çok muzdariptir.Greyfurt deminde bahsettiğimiz gibi sindirimimizi hızlandırması sebebiyle zayıflamamıza da yardımcı olur.İnsülin hormonumuzu azaltmaya yardımcı olarak açlık hissimizi ortadan kaldırmaya yardımcı bir meyvedir.

 

Diş eti hastalığı bir çok kişide sıklıkla görülen bir hastalıktır. Özellikle de her bireyde muhakkak diş eti kanamaları gözükür. Greyfurt diş eti problemlerine karşı da savaşır.

 

Bayanlar vazgeçilmezlerinden birisi ise cilt ve saç sağlığıdır.Cilt ve saç bakımı için milyarlarca para harcarlar.Aslında bilinmelidir ki greyfurtun da saç ve cilt sağlığına etkisi çok büyüktür.İçerisinde bulunan yoğun mineral ve vitaminler cilt hücrelerimizi koruyarak ,saç dökülmelerini ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

 

Greyfurtun sadece suyu değil yağıda piyasada bulunmaktadır. Yağının da sağlığımız için önemi büyüktür.Greyfurt yağı daha çok cilt sağlığında yaygın olarak kullanılmaktadır.Özellikle cildimize güneş ışınlarının vermiş olduğu zararları onarmaya yardımcıdır. İştahımızın açılmasına yardımcı olur.Ruh sağlığı problemleri yaşıyorsak biraz daha durgunlaşmamızı,sakinleşmemizi yardımcıdır.Yağlı ve sivilce bir cilt yapısına sahipseniz ,sivilcelerinizin oluşmasına ve oluşan sivilcenin yatışmasına ,ciltteki fazla yağın dışarı atılmasına yardımcıdır. Masaj yağı olarak da kullanabiliriz. Bir çok

masaj salonlarında cildi nemlendirmek için ve selülit giderici olarak greyfurt yağı kullanılır.Kışın ise yoğun yaşanan hastalıkların başında gelen soğuk algınlığına da faydalıdır.Yorgunluğunuzu ve halsizliğinizi alarak daha dinç ve kuvvetli hissetmenizi sağlar.Spor sonrasında cildinize greyfurt yağını sürerseniz ,zayıflamaya ve sıkı bir cilde sahip olmaya yardımcı olmuş olacaksınız.

 

Greyfurtun bir de dezavantajı vardır o da içinde bulunan bazı maddeler bir kaç ilaçla etkileşim haline geçebilir.Aynı zamanda sadece suyu değil , greyfurt yağını tüketirken de dikkat edilmelidir. Eğer kuvvetli haplar kullanıyorsak doktorumuza danışmakta fayda var.

 

Bu yazı 47 kere okundu.
 • Site Yorum

12 adet yorum var.

 1. Zeynep dedi ki:

  Greyfurt cok eksi bir meyve. Cok faydali daolsa yiyemiyorum. Seker katsamda eksimsi tadi gitmiyor

 2. aykut dedi ki:

  ben sevmesemde çok faydalı bir meyve greyfurt bol bol tüketilmesi gerek

 3. Çağlar dedi ki:

  Kansere karşı etkili olduğunu bilmiyordum. Çok yararlı bir makale olmuş.

 4. Önder dedi ki:

  Greyfurtun sandığımdan daha çok yararı varmış ama tadı çok acı bu yüzden hiç yiyemiyorum onun yerine portakal yiyorum.

 5. Birol dedi ki:

  Tadını hiç sevmesemde sağlık açısından çok faydalı olduğu için genelde kış aylarında aldığım oluyor.

 6. nexfox dedi ki:

  suanda greyfurt yerken bu yazıyı gördüm gerçektende faydalı her gün olmasada haftada 1 defa kesinlikle tüketmeye gayret ediyorum

 7. Cem dedi ki:

  Greyfurt meğerse çok yararlıymış.Bundan sonra pazarda muhakkak alacağım.Ayrıca tadı da güzel yenilebilir yani.

 8. Önder dedi ki:

  Her hafta pazardan geryfurt alırım.Makaleden okuduğum kadarıyla çok yararı varmış.Tadı da güzel bence hep yenilmeli

 9. Ahmet dedi ki:

  Tadsız acı birşeyin bu kadar yararı olacağına inanmazdım 🙂

 10. Önder dedi ki:

  Greyfurt çok güzel bir meyve.Her hafta alıyorum büyün hastalıklara karşı koruyor ve vitamin deposu.

 11. deniz dedi ki:

  greyfurt tam bir kanser savasçısıdır fakat fazla kullanımını zararlı oldugunu duymustum

 12. tansu dedi ki:

  çok faydalı bir meyve ilaç gibidir.

Bir yorum bırak

internetten para kazanma, en güncel saç modelleri